Zwiedzaj na dwóch kółkach – najciekawsze trasy rowerowe w Krakowie i okolicach
8 marca 2018
Wiosna to doskonały moment na zamianę tramwaju na rower. Rosnące temperatury i bujnie rozkwitająca przyroda zachęcają do kontaktu z naturą. Poznaj najciekawsze trasy i zaplanuj aktywny weekend w Krakowie już dziś!
Wszystkie trasy są uporządkowane w kolejności od najkrótszej do najdłuższej. Długość trasy podana w nawiasach oznacza orientacyjną liczbę kilometrów w jedną stronę.
Bulwary Wiślane (6-7 km)
Trasa biegnąca wzdłuż nadwiślańskiego brzegu charakteryzuje się pięknymi widokami o każdej porze roku. Dobrym punktem początkowym jest Centrum Rozrywkowo-Handlowe Plaza, na zachód od którego zlokalizowany jest Bursztynowy Szlak Rowerowy. Wisłę przekraczamy na Moście Grunwaldzkim, aby następnie kontynuować jazdę wzdłuż południowego brzegu aż do ujścia Rudawy.
Ogród Zoologiczny (6,5 km)
Wysiadamy na pętli tramwajowej „Salwator” i kierujemy się w stronę Kopca Kościuszki. Podążamy Al. Waszyngtona, następnie skręcamy w prawo i kontynuujemy jazdę ulicami Cedrową, Starowolską i Leśną. Trasa nie jest wymagająca i świetnie nada się na rodziną przejażdżkę. Po drodze zobaczycie m.in.: Szaniec Polowy, Poniedziałkowy Dół i Las Wolski.
Tyniec (10–11 km)
Rozpoczynamy naszą podróż na moście Zwierzynieckim i zjeżdżamy w ul. Księcia Józefa. Następnie przemierzamy Bielańsko-Tyniecki Park Narodowy, cały czas poruszając się równolegle do Wisły. Skręcamy w stronę rzeki równolegle do autostrady i korzystamy z przejścia podziemnego. Po opuszczeniu tunelu zobaczymy po lewej stronie tor do kajakarstwa górskiego. Udajemy się na ulicę Promową, a następnie Benedyktyńską aż do naszego celu – siedziby opactwa benedyktyńskiego.
Krzeszowice i Czerna (25–27 km)
W zależności od czasu i preferencji krajobrazowych możemy poruszać się trasą DK79, przejechać przez Rudawę lub niemal całkowicie zrezygnować z drogi szybkiego ruchu. Niezależnie od wybranego wariantu, najlepszym punktem początkowym jest krakowska IKEA (J. Conrada 66). Po dotarciu do Krzeszowic należy wybrać czerwoną/niebieską ścieżkę, a następnie przejechać przez kamieniołomy. Poza zabytkowymi budowlami znajdziemy tu ruiny mostu Diabelskiego, pod którym według podań zakopano liczne skarby.
Dobczyce (ok. 30 km)
Miasteczko słynie z XIV-wiecznego średniowiecznego zamku i pobliskiego zbiornika wodnego – największego okolicznego ujęcia wody pitnej – zlokalizowanego na południowy wschód od Krakowa. Warto zobaczyć, ale nie próbujcie się schładzać po wyczerpującej jeździe: woda pod żadnym pozorem nie nadaje się do kąpieli! Jeżeli obawiacie się o kondycję, rozpocznijcie trasę w Wieliczce – stamtąd dzieli Was od Dobczyc już tylko 17 kilometrów.
Ogród pełen lawendy w Ostrowie (ok. 35 km)
Ostrowski ogród lawendowy to niezwykle klimatyczne miejsce i popularna sceneria sesji fotograficznych. Pola lawendy wspaniale koją zmysły, dostarczając wyjątkowych bodźców wzrokowych i zapachowych. Warto zabrać ze sobą kosz z jedzeniem i koc; ze względu na duże ilości olejków eterycznych lawenda odstrasza większość owadów, a nawet gryzonie, dlatego żaden „natręt” nie zakłóci Wam pikniku. Ogród jest czynny codziennie od 15 czerwca do 15 lipca, w godzinach 10-21, a wstęp kosztuje 5 zł.
Rowerem po Krakowie i okolicach – informacje praktyczne
Jeśli chcesz samodzielnie opracować trasę rowerową dostosowaną do twoich zainteresowań i kondycji, sięgnij po bezpłatne narzędzia internetowe. Propozycją godną uwagi jest tu serwis ibikekrakow.com – interaktywna mapa Krakowa z zaznaczonymi trasami rowerowymi, chodnikami z dopuszczonym ruchem rowerowym i pasami rowerowymi. Jeśli nie masz własnego jednośladu, skorzystaj z wypożyczalni rowerów miejskich. Rozwiązanie jest wygodne i niedrogie; musisz jedynie pamiętać o wcześniejszym pobraniu dedykowanej aplikacji i doładowaniu konta na odpowiednią kwotę.