Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wigilia w Krakowie, czyli świąteczne tradycje kulinarne

27 listopada 2017

Jak każdy region, tak i Małopolska ma swoje tradycyjne potrawy wigilijne, które niezmiennie goszczą na świątecznych stołach od wielu pokoleń. Jak wygląda krakowska Wigilia?

Zupy – początek wieczerzy

Tradycyjny barszcz z uszkami, znany w całej Polsce, króluje także na małopolskich stołach – krakowski barszcz czerwony figuruje nawet na liście produktów regionalnych! Podczas małopolskich wieczerzy podaje się również inne zupy. Jest wśród nich żurek, lecz nieco inny, niż ten jadany na co dzień: świąteczna wersja zupy przygotowywana jest na bulionie rybnym lub wywarze z suszonych grzybów. W wielu domach jada się także gęstą zupę grochową lub zupę grzybową – oczywiście w wersji postnej, na bazie bulionu warzywnego.

Uszka są tradycyjnym wigilijnym dodatkiem do barszczu /fot. Pixabay

Bakalie – nie tylko na deser

Suszona śliwka to jeden z najbardziej charakterystycznych smaków Bożego Narodzenia, a w Krakowie owoce te lądują na wigilijnych stołach pod wieloma postaciami. Na liście tradycyjnych potraw znajdują się pierogi nadziewane śliwkami, okraszone stopionym masłem lub miodem z dodatkiem imbiru i przypraw korzennych. Inną tradycyjną potrawą są leniwe kluseczki z makiem; do ciasta dodaje się pokrojone śliwki lub rodzynki, a po ugotowaniu całość polewa się masłem i posypuje cukrem. Choć oba dania zaliczają się do przystawek, ze względu na słodki smak należą do ulubionych dziecięcych łakoci. Wigilijnym daniom towarzyszy też kompot z suszu – śliwek, jabłek, moreli czy fig.

Suszone owoce to składnik wielu małopolskich dań wigilijnych /fot. Pexels

Karp w różnych postaciach

Potrawy z karpia to obowiązkowy punkt wieczerzy wigilijnych w całym kraju, a w Małopolsce smakują szczególnie wybornie – to właśnie w tym regionie hodowane są karpie zatorskie, słynące ze świeżego, delikatnego smaku. Krakowianie jadają filety karpia usmażone w panierce lub podają je w galarecie, uduszone wcześniej z cebulą, rodzynkami i orzechami: potrawa w takiej postaci nosi nazwę „karpia po żydowsku”. Tradycyjnym dodatkiem do ryby jest chałka – drożdżowa słodka bułka, formowana z wałków ciasta zaplecionych w warkocz.

Kutia – tradycyjny wigilijny deser /fot. Wikimedia

Wigilia na słodko

Małopolska kutia to deser na bazie pszenicy i maku, słodzony miodem, z dodatkiem suszonych owoców i orzechów. Krakowskie panie domu wzbogacają tradycyjny przepis, dodając do kutii skórkę pomarańczową lub ezgotyczne owoce, takie jak figi czy kandyzowany ananas. Po wigilijnej kolacji i świątecznym obiedzie miło zjeść kawałek domowego ciasta. Najpopularniejsze wypieki w Małopolsce to strucla z makiem i przekładaniec krakowski – drożdżowe ciasto złożone aż z 4 warstw, z kremem orzechowym i kandyzowanymi owocami. Wykonanie przekładańca wymaga pewnej wprawy i sporej ilości czasu, lecz efekt zachwyca wyjątkowym smakiem i wykwintną prezentacją – a świąteczny czas zdecydowanie jest tego wart!

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków