Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Wakacyjne zmiany w funkcjonowaniu Krakowa – informacje praktyczne

28 czerwca 2019

Lato to dla Krakowa wyjątkowa pora roku. Studenci wyjeżdżają do swoich domów, a ulice zalewane są przez turystów. Dzieci z kolei mają dwa miesiące wolnego. To wymusza na naszym mieście drobne zmiany w jego funkcjonowaniu.

Komunikacja miejska w Krakowie – letni rozkład jazdy

MPK S.A. wprowadziło nowe, wakacyjne rozkłady jazdy, obowiązujące już od czwartku 20 czerwca. Zmiany objęły wszystkie linie tramwajowe i większość autobusowych linii miejskich oraz część linii aglomeracyjnych. Niektóre środki transportu będą jeździć z mniejszą częstotliwością, nie będą kursować w weekendy lub ich trasy zostaną skrócone. Ponadto część linii uległa całkowitemu zawieszeniu. Będą jednak uruchomione inne.

 

MPK Kraków otwiera sezonową linię autobusową nad Zalew Bagry /fot. Wikimedia

 

Już 20 czerwca przestały kursować linie nr 16, 71, 76, 77, 132 i 413. Pojawiły się jednak linie sezonowe. Są to 352, jadąca trasą Aleja Przyjaźni – Kryspinów oraz 427 na trasie Podgórze SKA – Bagry. W sobotę 29 czerwca pojawi się kolejna linia sezonowa 308. Będzie można przejechać nią z Dworca Głównego Wschód do przystanku Kraków Airport, czyli na Port Lotniczy Kraków-Balice, jednak z pominięciem wybranych przystanków. Ostatnia zmiana nastąpi 6 lipca, kiedy zawieszeniu ulegnie linia nr 429.

Letnie godziny otwarcia obiektów turystycznych w Krakowie

Najważniejsze obiekty turystyczne w Krakowie mają stałe, z góry ustalone godziny otwarcia. W przypadku niektórych miejsc obowiązuje podział na sezon letni i zimowy, jednak zmiany następują zazwyczaj już na przełomie kwietnia lub maja i trwają do końca sierpnia albo września.

Wawel od maja do sierpnia można zwiedzać w godzinach 9:00 – 20:00. Jednak część wystaw i ekspozycji jest otwarta wyłącznie w wybranych godzinach. W tym okresie otwarte są też trasy sezonowe, czyli Smocza Jama i Baszta Sandomierska.

 

Baszta Sandomierska otwiera podwoje dla turystów w sezonie letnim /fot. Wikimedia

 

Gmach główny Muzeum Narodowego, Sukiennice, Muzeum Czapskich i Dom Matejki otwarte są w godzinach 10:00-18:00, z wyjątkiem niedziel, gdy obiekty te czynne są jedynie do 16:00. Bazylikę Mariacką można odwiedzić między 11:30 a 18:00, oprócz niedziel i świąt, gdy otwarcie następuje dopiero o 14:00. Bazylikę Franciszkanów zwiedzać można przez cały rok od 10:00 do 16:00 w dni powszednie oraz od 13:15 w niedziele i święta.

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego sezon letni trwa od kwietnia do października. Zwiedzanie rozpoczyna się codziennie o godzinie 10:00 i trwa do 14:20, 17:20 lub 13:30, w zależności od dnia. Kopiec Kościuszki otwarty jest niezmiennie od godz. 9:00 do zmroku. Wystawy na Kopcu otwarte są od maja do sierpnia w godzinach 9:30 – 18:30. Z kolei Ogród Zoologiczny działa niezmiennie przez cały rok od 9:00 do 19:00.

Krakowskie letnie atrakcje dla dzieci i dorosłych

W tym roku 75 szkół podstawowych z całego miasta w ramach akcji „Lato w szkole” przygotowało szereg zajęć dla uczniów. Przewidywalnie ma z niej skorzystać ok. 11 tysięcy młodych mieszkańców Krakowa. Również młodzieżowe domy kultury wystartowały z wakacyjną inicjatywą, przygotowując zajęcia świetlicowe, tematyczne i rekreacyjno-sportowe. Wśród nich jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, które oferuje letnie półkolonie dla wszystkich dzieci w wieku 6-12 lat.

Zarezerwuj nocleg w hotelach sieci Best Western Kraków na letni pobyt w Krakowie!

Liczne placówki kulturalne oraz muzealne także przygotowały program na tegoroczne lato. Muzeum Krakowa oferuje warsztaty historyczne. Z kolei Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta poza warsztatami zaprasza na wycieczki po mieście i okolicach. W ofercie znalazły się m.in. takie miejsca jak HistoryLand, Papugarnia, Obserwatorium Astronomiczne czy Muzeum Archeologiczne w Branicach. Szereg zajęć przygotowało też Centrum Kultury Podgórza. W weekendy warto zerknąć pod Altanę na Plantach, gdzie odbywać się będą koncerty i potańcówki.

 

Letnie koncerty w Altanie na Plantach ściągają co roku wielu krakowian i turystów /fot. krakow.gosc.pl

 

Wakacyjny Kraków dla aktywnych

Lokalne kluby i ośrodki sportowe współpracujące z Wydziałem Sportu UMK proponują zajęcia m.in. z piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, kajakarstwa górskiego, strzelectwa i rugby. Dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków możliwe będzie także zdobycie specjalnych wakacyjnych kuponów, gwarantujących znacznie tańsze wejście do Parku Wodnego. Miejsce to jest idealne do spędzenia czasu w najgorętsze wakacyjne dni.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków