Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Tajemnicze i mroczne miejsca w Krakowie

29 października 2019

Kraków to piękne miasto, pełne klimatycznych miejsc i niezapomnianych atrakcji. Niektóre z nich wydają się tajemnicze, inne wręcz mroczne. Podpowiadamy, gdzie je znajdziesz i wyjaśniamy, co wpływa na ich wyjątkową aurę.

Willa Mira

Na rogu ulicy Parkowej i Placu Lasoty stoi zabytkowy budynek z końca XIX wieku, nazywany Willą Mira. Jej gmach wyróżniają duże, strzeliste okiennice i wysoka wieża, kojarząca się z historiami o nawiedzonych domach lub wampirach. W przypominającej średniowieczny loch piwnicy nadal leżą stare fiolki i buteleczki, których w codziennej pracy używał pierwotny właściciel, aptekarz Dionizy Matula. Z zewnątrz budynek wygląda na nieco podniszczony. Otacza go gęsto porośnięty ogród, nadający temu miejscu wyjątkowy, tajemniczy klimat. Sama budowla jest jednak regularnie poddawana renowacjom, dzięki czemu stale zachwyca swoim pięknem i okazałością.

Zabytkowy budynek otoczony roślinnością wywiera ogromne wrażenie /fot. willamira.com

Stary Cmentarz Podgórski

Przy Alei Powstańców Śląskich leży zabytkowy cmentarz założony w latach 80. XVIII wieku. Otacza go wyjątkowa aura. Już sama brama robi niesamowite wrażenie, a po jej przekroczeniu jest jeszcze ciekawiej. Znajduje się tu mnóstwo zabytkowych nagrobków. Wiele z nich należy do bohaterów narodowych, artystów i zasłużonych obywateli miasta. Część jest doskonale czytelna, inne stoją mocno podniszczone i zaniedbane, nadając temu miejscu mroczny i nieco melancholijny klimat.

Grobowce w głównej części Cmentarza Podgórskiego /fot. Wikimedia

Nawiedzony dom na Woli Justowskiej

Na Woli Justowskiej przy połączeniu ulic Chełmskiej i Królowej Jadwigi stoi opuszczony dwupiętrowy dom. Działka wokół niego jest zarośnięta, brama opleciona łańcuchami, a cały teren otacza drut kolczasty. W 1995 roku doszło tam do samobójstwa; dom zajęło małżeństwo, które jednak opuściło go już po miesiącu – w garażu ich samochód sam się włączył i ruszył, omal nie zabijając właściciela.

Później mieściła się tu firma jubilerska, lecz również szybko zmieniła lokum, gdyż coś tłukło kamienie w szufladach. Ostatnimi rezydentami byli przedsiębiorcy prowadzący firmę komputerową, lecz i oni nie zagościli zbyt długo, gdyż monitory „lubiły” same spadać im na ziemię. Obecnie budynek stoi pusty, a nocami można zobaczyć światła zapalające się w oknach i tańczące w nich cienie.

Zarezerwuj pobyt w hotelach sieci Best Western Kraków i odkryj nieznane Ci dotąd oblicze miasta!

Latarnie umarłych

Przechadzając się ulicami Krakowa, w kilku miejscach można trafić na niewielkie kapliczki o kolumnowych kształtach, w większości przyozdobionych obrazkami lub figurkami świętych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są to tzw. latarnie umarłych. W dawnych czasach stawiano je w okolicach cmentarzy lub szpitali. Palące się w nich lampy ostrzegały, że okolica ma styczność ze śmiercią. W czasach, gdy wybuchały śmiertelne epidemie, zbliżanie się do takich miejsc groziło zarażeniem. Najsłynniejsze latarnie umarłych w Krakowie można znaleźć na Placu Inwalidów w parku Krakowskim czy kościele św. Mikołaja przy ul. Kopernika.

Latarnia umarłych przy kościele św. Mikołaja w Krakowie /fot. Wikimedia

Kacianora

W samym sercu Krakowa na Starym Rynku znajduje się lokal upamiętniający salę tortur, jaka znajdowała się w nieistniejących już ratuszowych lochach. Jest nim Muzeum Kata „Kacianora”, posiadające w swojej kolekcji ponad 100 narzędzi tortur, jakich używali mistrzowie tegoż niechlubnego cechu na przestrzeni wieków. Dorośli odwiedzający to miejsce mogą wziąć udział w pokazowym wykorzystaniu eksponatów. Ulokowanie muzeum w piwnicach zabytkowej kamienicy nadaje mu dodatkowego, niepowtarzalnego klimatu.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków