Street art w Krakowie – poznaj twórczość ulicznych artystów
23 sierpnia 2017
Hotel Best Western Galicya znajduje się w krakowskiej dzielnicy Podgórze, wypełnionej ciekawymi budynkami. Są tu siedziby licznych firm, ale i uroczy Rynek Podgórski oraz interesujące miejsca historyczne. W okolicy tej nie można narzekać na nudę, jednak będąc w Krakowie, warto wyjść na spacer trochę dalej. Miasto doskonale łączy tradycję z nowoczesnością, a dowodem na to mogą być liczne dzieła sztuki, które można podziwiać tam nie tylko w muzeach, ale nawet na ulicach!
Dialog z duchowością
Podróż szlakiem krakowskiego street artu rozpoczynamy, kierując się z Hotelu Galicya na ulicę Piwną. Znajdziemy tam jeden z najbardziej imponujących i kontrowersyjnych murali w mieście. Ding Dong Dumb, namalowany w 2011 roku przez włoskiego artystę Blu, w ironiczny sposób komentuje kwestie wiary i religii. Lokalizacja muralu na terenie dawnego żydowskiego getta dodatkowo prowokuje do głębszych refleksji. Niedaleko, przy ulicy Józefińskiej, podziwiać można malowidło poświęcone pamięci Stanisława Lema oraz Mayamural nawiązujący do zapowiedzi końca świata, który zgodnie z kalendarzem Majów miał nastąpić 21 grudnia 2012 r.
W dążeniu do naprawy świata
W poszukiwaniu kolejnych ulicznych dzieł sztuki udajemy się do dzielnicy Zabłocie. Przy ulicy Przemysłowej znajduje się bowiem mural Tolerancja. Ten kolorowy obraz przedstawia splecione kolorowe ręce, symbolizujące różnorodność ras, religii oraz przekonań. Mural wyraża potrzebę wzajemnej akceptacji oraz wsparcia, bez względu na różnice kulturowe. Po kilkuminutowym spacerze znajdziemy się w Graffiti Parku przy ul. Ślusarskiej. Do dyspozycji artystów pozostawiono tu trzy długie ściany, które mogą dowolnie zaaranżować. W dzielnicy Zabłocie zobaczymy także ciekawe malowidło Jedni z Wielu – element kampanii społecznej mającej na celu zwrócenie uwagi na problemy społeczności romskiej w Polsce.
Odkryj wewnętrzną siłę
Z Zabłocia wyruszamy do klimatycznej dzielnicy Kazimierz. Na uwagę zasługuje tu elewacja Żydowskiego Muzeum Galicja, nawiązująca tematyką do ekspozycji. Błądząc wśród nastrojowych uliczek Kazimierza warto dojść do Skweru Judah, gdzie na ścianie jednego z budynków widnieje praca jednego z najsłynniejszych izraelskich artystów – Pila Peleda. Wizerunek chłopca ma kojarzyć się ze strachem oraz wrażliwością wewnętrznego dziecka, które każdy z nas nosi w sobie. Lew symbolizuje natomiast chęć walki i siłę do przezwyciężania osobistych słabości oraz napotykanych problemów. Przestrzeń wokół muralu tętni życiem: w ciepłe dni na skwerze parkują food trucki, a krakowianie i turyści odpoczywają na rozstawionych leżakach.
Tanecznym krokiem przez Kraków
Jedno z najsłynniejszych dzieł street artu w Krakowie znajduje się na rogu ulic Bożego Ciała i Meiselsa. Mural przedstawiaj znanego z „Deszczowej Piosenki” Gene’a Kelly’ego, śpiewającego do przechodniów o tym, że znowu jest szczęśliwy. Z pewnością i Ty poczujesz jego radość, odkrywając te oraz wiele innych nietuzinkowych murali, ukrytych w zabytkowych krakowskich uliczkach.