Śladami Zbigniewa Wodeckiego. Pomysł na niezwykły spacer po Krakowie
5 czerwca 2021
Zbigniew Wodecki był jednym z najbardziej lubianych i szanowanych polskich artystów. Jego przeboje, takie jak “Chałupy welcome to”, “Lubię wracać tam, gdzie byłem” czy słynna piosenka z kreskówki “Pszczółka Maja” śpiewała cała Polska i do dziś rozpoznają je niemal wszyscy. Jego śmierć w 2017 roku była więc ciosem nie tylko dla środowiska artystycznego, ale i dla wszystkich Polaków. Szczególnie dla krakowian – w końcu Wodecki urodził się pod Wawelem i przez całe życie był związany z rodzinnym miastem. Dziś jego fanom pozostaje spacer śladami artysty po Krakowie. Zapraszamy w tę niezwykłą podróż!
Młode lata
Podróż po Krakowie drogą Wodeckiego warto rozpocząć nieopodal Dworca Głównego. To tam, przy ul. Basztowej, mieści się bowiem Państwowa Szkoła Muzyczna im. W. Żeleńskiego, gdzie artysta ukończył klasę skrzypiec. To z tym instrumentem przez lata był kojarzony. Szkoła wciąż mieści się w tym samym budynku, w którym gry uczą się następcy mistrza.
Następnie warto odwiedzić kamienicę przy ul. Ułanów. To tam artysta się wychowywał, chłonąc muzyczny klimat. Jego ojciec był trębaczem, a matka sopranistką, więc w ich mieszkaniu często bywali krakowscy artyści. Do dziś na ścianie kamienicy Wodeckich można odnaleźć literkę “Z”, którą w młodości wyrył przyszły gwiazdor estrady. Wszystko dlatego, że… był fanem serialu ”Zorro”.
Chcesz poznać zakątki Krakowa związane ze Zbigniewem Wodeckim? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!
Ulubione miejsca
Po spacerze na ul. Ułanów, która znajduje się na Rakowicach – to dzielnica znana choćby z tego, że znajduje się tam Cmentarz Rakowicki – wracamy do centrum Krakowa. To tam Wodecki najbardziej lubił przebywać. Nie zmieniło się to nawet wówczas, gdy stał się popularnym w całym kraju piosenkarzem. Tak dużej sławy pewnie by jednak nie było, gdyby nie Piwnica pod Baranami. W tym lokalu przy Rynku Głównym wyrosło wielu krakowskich artystów, a Wodecki nie był wyjątkiem.
W okolicach Rynku nie brakuje zresztą również innych miejsc związanych z artystą. Lubił przesiadywać choćby w Cafe Rio, odwiedzał także Galerię Andrzeja Mleczki przy ul. św. Jana. Lubił być w centrum wydarzeń – w końcu mieszkał niemal pod samym Wawelem. Obowiązkowym elementem po każdym powrocie do Krakowa z trasy koncertowej był spacer z mieszkania na Rynek ul. Grodzką.
Skwer im. Zbigniewa Wodeckiego
Wodecki często spacerował także po Plantach. Miał tam swoje ulubione miejsce, altanę na wysokości ulic Westerplatte i św. Jana. To właśnie tam warto zakończyć spacer śladami artysty. Łatwo będzie trafić, bo w maju 2021 r., w urodziny mistrza, skwer nazwano imieniem Wodeckiego. Tam, w cieniu drzew, warto jeszcze raz wsłuchać się w jego piosenki.
Chcesz poznać innych artystów związanych z Piwnicą pod Baranami? Przeczytaj kolejny artykuł: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/najslynniejsi-krakowscy-artysci-z-piwnicy-pod-baranami