Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Rezerwat przyrody Kraków. Gdzie pod Wawelem obserwować na żywo dzikie zwierzęta?

22 maja 2021

Zwierzęta w Krakowie mogą kojarzyć się przede wszystkim z ogrodem zoologicznym w Lesie Wolskim oraz niezliczonymi gołębiami na Rynku Głównym. Pod Wawelem są jednak również miejsca, gdzie można oglądać rodzime dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Potrzeba do tego trochę samozaparcia, wprawnego oka i nieco szczęścia. Czasami przyda się też lornetka. Gdzie obserwować ptaki i inne zwierzęta w granicach Krakowa? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rezerwaty, które znajdują się na terenie miasta. To miejsca pełne ciekawostek.

Rezerwat przyrody – Kraków i zwierzęta

Rezerwaty to jedna z obowiązujących w Polsce form ochrony przyrody. Nie chronią zwierząt i roślin tak ściśle, jak parki narodowe, ale zapewniają im bezpieczny azyl. Pod Wawelem takich miejsc jest pięć. Rezerwaty w Krakowie chronią jednak nie tylko żywe organizmy, ale i przyrodę nieożywioną. Przykładem są Panieńskie Skały, czyli rezerwat obejmujący malownicze, wapienne skały w Lesie Wolskim. Rosnące tam drzewa mają ponad 150 lat, a spacer pod ich konarami to świetny sposób na spotkanie wiewiórki czy jeża. Warto jednak stawiać kroki ostrożnie, bo w rezerwacie występuje także zagrożony wyginięciem ślimak – niepozorka ojcowska.

Na skraju Lasu Wolskiego znajduje się też rezerwat Skałki Przegorzalskie, którego zadaniem jest głównie ochrona muraw naskalnych i innych roślin. Podobną rolę pełnią Bielańskie Skałki. Z kolei ochroną przyrody nieożywionej zajmuje się rezerwat Bonarka – Kraków zabezpieczył w ten sposób dawne wyrobisko kamieniołomu. W okolicy tego rezerwatu można jednak podziwiać również mnóstwo ptaków. Inne pobliskie wyrobisko zalano bowiem wodą, tworząc Staw Płaszowski. Stał się on wyjątkową ostoją ptaków wodnych – w czasie spaceru można dostrzec łyskę, kaczkę krzyżówkę, perkoza dwuczubego oraz wiele innych gatunków. Ochroną fauny zajmuje się także usytuowany w Tyńcu rezerwat Skołczanka, gdzie można podziwiać aż 500 gatunków motyli.

Chcesz zobaczyć z bliska krakowską przyrodę? Na bazę wypadową wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Centrum miasta i zwierzęta? Kraków i jego leśni mieszkańcy w nieoczekiwanych okolicach

Rezerwaty w Krakowie mają chronić zwierzęta, ale te czasami wychodzą z lasów znajdujących się na obrzeżach miasta. Przyroda Krakowa coraz częściej gości w centrum – i to nie tylko tam, gdzie rozpościerają się krakowskie Błonia. W niektórych częściach miasta w biały dzień można dostrzec szukające jedzenia dziki, nawet na ruchliwych ulicach pojawiają się lisy czy sarny. Głośna była sytuacja, w której dostrzeżono pływającego w Wiśle małego jelenia – zwierzę okazało się ostatecznie samcem sarny, czyli kozłem.

By usunąć takich nieproszonych gości z ulic, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo, w Krakowie funkcjonują całodobowe placówki pogotowia zwierzęcego. Jedno zajmuje się chronionymi gatunkami, a drugie zwierzętami łownymi. Pracownicy tych instytucji mają w ostatnich latach coraz więcej roboty.

Ciekawym miejscem w Krakowie pod gołym niebem jest również Ogród Doświadczeń. Więcej dowiesz się o nim z następnego artykułu: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/rownia-galileusza-i-nurek-kartezjusza-co-kryje-krakowski-ogrod-doswiadczen

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków