Place targowe w Krakowie – co ciekawego można na nich kupić?
19 października 2016
Wawel, Rynek Główny, kopce, muzea, żydowski Kazimierz – to tam najczęściej kierujemy swoje kroki podczas wizyty w Krakowie. Warto jednak do tej listy dopisać coś jeszcze: place targowe. Gdzie się udać i dlaczego warto?
Stary Kleparz
Na najstarszym targowisku w Krakowie handel trwa nieprzerwanie od 600 lat! Mieszkańcy Krakowa przychodzą tutaj po świeże produkty spożywcze prosto od producentów, a zatem pieczywo, sery, wędliny, ryby, warzywa, owoce czy słodycze.
Zarezerwuj nocleg w Hotelu w Centrum Krakowa Best Western Kraków Old Town
Stary Kleparz to nie tylko miejsce, gdzie można kupić świeże, regionalne przysmaki. W okresie letnim na placu w ramach akcji Art & Food Bazar organizowane były warsztaty gotowania, dekoracji wnętrz czy warsztaty artystyczne dla dzieci. Od połowy października na Starym Kleparzu pojawi się z kolei wystawa „Kramy, stragany, jatki – place handlowe Krakowa”.
Adres: rynek Kleparski pomiędzy ulicami św. Filipa i Ignacego Paderewskiego.
Nowy Kleparz
Na Nowym Kleparzu kupić można niemal wszystko: artykuły spożywcze i przemysłowe, kosmetyki, obuwie, odzież, kwiaty czy zabawki. Po co miałby tam jednak zaglądać turysta? Po pierwsze, dla wyrobów rękodzielniczych z wikliny. Po drugie, dla pięknych wyrobów z drewna. Po trzecie wreszcie, by obejrzeć kapliczkę z figurką Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, która przy placu stoi od 1865 roku.
Adres: Nowy Kleparz znajduje się przy końcu ulicy Długiej.
Na Stawach
Targowisko na stawach, które powstało w 1991 roku, swoją nazwę zawdzięcza zasypanym w XIX w. stawom rybnym, należącym do sióstr Norbertanek. Plac słynie przede wszystkim z produktów ekologicznych.
Adres: targowisko znajduje się przy ul. Plac na Stawach.
Plac Nowy
Plac Nowy to najbardziej charakterystyczne targowisko w Krakowie. Wszystko za sprawą drewnianego okrąglaka, jaki znajduje się w centrum placu. To również targowisko najchętniej odwiedzane przez turystów. Powodem odbywające się na placu targi staroci, targi „prawdziwe produkty” czy targi lokalnego designu, na których można kupić antyki i bibeloty w naprawdę okazyjnych cenach, a także wyroby lokalnego rękodzieła.
Adres: targowisko mieści się przy ulicy Plac Nowy 4.
Hala targowa – Unitarg
Na targowisko w Grzegórzkach, leżące ok. 1 km od centrum Krakowa, warto zajrzeć przede wszystkim w niedzielę. Odbywa się tu wówczas giełda książek i staroci. Dla bibliofilów i miłośników antyków to prawdziwa gratka.
Adres: Hala Targowa mieści się pomiędzy ulicami Grzegórzecką i Metalowców.
Plac Imbramowski
Największe targowisko w Krakowie. Na powierzchni 21 tys. metrów kwadratowych działa około 200 obiektów stałych i 100 tymczasowych. Najwięcej dzieje się tu oczywiście w dni świąteczne: w mikołajki po placu krąży Mikołaj, w Dniu Dziecka na najmłodszych czeka stoisko do malowania twarzy, a w okresie świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych kupić można ozdoby na stół czy na choinkę.
Adres: plac Imbramowksi 179.