Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Pamiątki z Krakowa, które powinieneś mieć.

4 czerwca 2014

Pamiątka z podróży to znacznie więcej niż przedmiot. Po pierwsze, przypomina nam o odwiedzonym mieście i miło spędzonym w nim czasie. Po drugie, jeśli faktycznie jest związana z danym terenem opowiada jego historię, często barwną i zamkniętą w legendy. Co warto przywieźć z Krakowa, by na półce mieć coś więcej niż zwykłą figurkę?

Lajkonik

Clipboard01

Brodaty jeździec w tureckim stroju poruszający się na sztucznym koniku to jeden z najbardziej znanych krakowskich symboli. Nic więc dziwnego, że ogrom pamiątek, które można nabyć w sklepikach czy na straganach wiąże się właśnie z tą postacią. Skąd się ona wzięła? Legenda wiąże ją z tatarskimi napadami na polskie ziemi i dzielną postawą jednego z krakowskich flisaków, który poprowadził atak i pokonał nieprzyjaciela. Od tego momentu odbywają się w Krakowie uroczyste pochody z udziałem Lajkonika. Jego strój zaprojektował sam Stanisław Wyspiański. Składa się on z bogato zdobionego turbana zwieńczonego półksiężycem, tureckiego kaftanu z szerokimi rękawami oraz długiej sukni, czyli kontusza. Przy boku jeźdźca zwisa krótka, zakrzywiona szabla, a w ręce lśni buława. Grzbiet konika pokryty jest kapą, a jego głowa ozdobiona pióropuszem.

Smok wawelski

smok

Bohater najpopularniejszej krakowskiej legendy. No, powiedzmy że historia trębacza, który nie dokończył hejnału, bo jego gardło przebiła tatarska strzała, mogłaby z nią konkurować. Jakkolwiek by nie było – smok to idealny pomysł na pamiątkę z Krakowa, zwłaszcza jeśli planujemy ją podarować dziecku. Ziejącą ogniem bestię kupimy w formie maskotki, rzeźby, skarbonki czy breloczka.

Strój krakowski

para_2_136

Barwny, bogato zdobiony, bardzo efektowny. Taka garść folkloru w czasach nieustannej zmiany trendów to prawdziwy rarytas. Na całe szczęście o laleczki-krakowianki czy krakowskie kapelusze w stolicy Małopolski nietrudno. Zanim zdecydujemy się na taki zakup warto jednak dowiedzieć się, jak prawdziwy krakowski strój powinien wyglądać. Na straganach nie brak bowiem laleczek, których sukienka nie przypomina żadnego regionalnego ubioru.

 

Podstawą stroju męskiego jest kaftan, czyli bogato zdobiona i sięgająca kolan kamizelka. Spod niego widać koszulę z białego płótna oraz włożone do wysokich butów spodnie, obowiązkowo w cienkie czerwone prążki. Całości dopełniają skórzany pas i czapka – przy głowie otoczona czarnym kożuszkiem i ozdobiona pawim piórem.

Strój damski składa się z aksamitnego gorsetu zdobionego kolorowymi haftami, cekinami i koralikami i szerokiej, wzorzystej spódnicy, na którą nakładana jest jeszcze nieco krótsza zapaska. Spod spódnicy wystają sznurowane trzewiki, na śnieżnobiałej koszuli pięknie prezentują się czerwone korale, a głowę zdobi wianek upleciony z kwiatów i wstążek.

Pamiątki związane z zabytkami

Warto przywieźć sobie również coś, co będzie nam przypominało o pięknych krakowskich zabytkach: album ze zdjęciami, książkę czy choćby kilka pocztówek. Oczywiście krakowskie atrakcje turystyczne znajdziemy również na mniej konwencjonalnych przedmiotach, np. na magnesach na lodówkę, podkładkach korkowych, torbach płóciennych, koszulkach czy, w okresie zimowym – bombkach na choinkę.

Gdzie szukać wyjątkowych pamiątek?

Miejsc, w których można kupić pamiątki, w Krakowie nie brakuje. Ale… jeśli interesuje nas coś więcej niż pocztówka, magnes na lodówkę czy smok zamknięty w szklanej kuli, może się okazać, że zdobycie oryginalnej krakowskiej pamiątki wcale nie jest takie łatwe.

Z całą pewnością warto sprawdzić czy przedmioty, które kupujemy, zostały w ogóle zrobione w Polsce. Coraz więcej figurek, maskotek i laleczek to bowiem masowa chińska produkcja. Cóż z tego? Choćby to, że niekoniecznie wiernie oddają one charakter oryginałów. Co więcej, najczęściej są dość tandetne. Na bazarach sporo również pamiątek, które z Krakowem nie mają nic wspólnego. Skarbonki-świnki, baloniki, misie, szale, torebki z folkowymi wzorami. Kupimy je tak naprawdę wszędzie.

Jeśli więc zależy nam na czymś oryginalnym i z całą pewnością z Krakowa warto udać się do jednej z manufaktur. Znajdziemy w nich ręcznie robione przedmioty.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków