Odbudowa Zamku Królewskiego, czyli czym są cegiełki wawelskie
26 marca 2024
Zamki pełne historii, takie jak słynny Zamek Królewski na Wawelu, zawsze przyciągają uwagę zarówno miłośników historii, jak i entuzjastów architektury. Warto przyjrzeć się nie tylko majestatowi tego obiektu, ale także jego detalom, takim jak tajemnicze cegiełki wawelskie, które często są pomijane przez zwiedzających, a jest na nich “kawałek” historii.
Czym są cegiełki wawelskie, skąd się wzięły i gdzie można je znaleźć? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Gdzie znajdują się cegiełki wawelskie?
Odwiedzając Zamek Królewski na Wawelu od strony Kanonicznej i wchodząc głównym wejściem, nie zwracamy uwagi na mur. Najczęściej patrzymy przed siebie albo w górę – podziwiamy wieżę zamkową. Warto jednak na chwilę przystanąć w drodze na górę i spojrzeć na mur, który otacza Wawel. To właśnie na nim znajdują się cegiełki.
Czym są, jak się tam znalazły i co jest na nich napisane? O tym już za chwilę!
Cegiełki wawelskie – skąd się wzięły i dlaczego są ważne?
Po odzyskaniu niepodległości Zamek Królewski na Wawelu nie był w najlepszym stanie. Dlatego Adolf Szyszko-Bohusz, jeden z architektów i konserwatorów, zorganizował wielką patriotyczną akcję, która miała na celu zebrać fundusze na odrestaurowanie tego ważnego dla Polski zabytku.
Zwrócił się więc z prośbą do narodu polskiego o kupowanie cegiełek, które potem były umieszczane na murze Wawelu. Ustalono, że ten, kto wpłaci 30,000 tysięcy marek, będzie mógł na kamiennym bloczku muru umieścić swoje nazwisko lub krótki napis.
Do akcji gorąco włączyło się wiele organizacji, szkół, osób z zagranicy, ale i rodaków. Podczas trwania akcji zebrało się prawie 6500 darczyńców, którzy wsparli to piękne przedsięwzięcie.
Szyszko-Bohusz miał wizję cegiełkowego muru, który nie tylko ozdabiałby okolice głównego wejścia do zamku, ale także pokazywał, jak ochoczo wiele osób wsparło tę zacną inicjatywę. Niestety w 1953 roku w życie weszła nowa koncepcja architektoniczna Wawelu. Wiele cegiełek zostało usuniętych i zniszczonych.
Odwiedź nie tylko Wawel, ale także inne znane krakowskie zabytki. Zostań na kilka dni, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.
Ile cegiełek pozostało?
W tej chwili na murze widnieje około 700 pięknych cegiełek z nazwami organizacji oraz osobami indywidualnymi, które wsparły akcję.
Co z pozostałymi darczyńcami?
Jak już wiesz z poprzedniej części artykułu, wiele cegiełek zostało usuniętych lub zniszczonych. Na szczęście osoby, które szczodrze dołożyły się do tej inicjatywy, nie będą nigdy zapomniane. W wawelskich archiwach można znaleźć całą listę osób, które dołożyły swoją przysłowiową cegiełkę do prac konserwacyjnych na Wawelu.
To już wszystko w tym artykule. Mamy nadzieję, że teraz, odwiedzając Kraków, nie pominiesz tego ciekawego punkt, kiedy będziesz wchodzić na wawelskie wzgórze. Przyjrzyj się im dokładnie i poznaj kawałek często pomijanej historii tego miejsca.