Najsłynniejsza piwnica w Polsce
24 czerwca 2014
Piwnica pod Baranami to miejsce kultowe. Być w Krakowie i nie zajrzeć tam na sobotni występ czy jazzowy koncert najzwyczajniej w świecie nie przystoi. W szczególności tym, którzy uważają się za admiratorów kultury. I to tej na najwyższym poziomie. Warto też zaznaczyć, że do Piwnicy pod Baranami z Hotelu Best Western Kraków Old Town jest zaledwie 10 minut spacerkiem.
Piwnica czy kabaret
Piwnica pod Baranami mieści się w podziemiach pałacu pod Baranami, okazałej kamienicy usytuowanej w samym centrum miasta, tuż przy Rynku Głównym. Ale najgłośniejsza w Polsce Piwnica to nie tyle, a w każdym razie nie tylko, miejsce, co raczej kabaret. Z najwyższej półki, z najbardziej znanymi w artystycznym światku nazwiskami, po prostu naj.
Centrum polskiego życia kulturalnego
Początkowo piwnica miała pełnić rolę miejsca spotkań studentów. Bardzo szybko stała się jednak miejscem, w którym tworzono piosenki i przedstawienia, w którym spotykała się intelektualna elita i w którym oddychało się kulturą.
Grupa pod Baranami została założona w 1956 roku. Głównym pomysłodawcą stworzenia kabaretu był Piotr Skrzynecki. Wśród inicjatorów kulturalno-podziemnego zamieszania wymienia się również Krzysztofa Pendereckiego i Bronisława Chromego. Trójce tej udało się skupić wokół siebie największych artystów czasów PRL-u. Na samym początku na piwnicznej scenie występowali m.in. Barbara Nawratowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Mieczysław Święcicki, Joanna Olczak-Ronikier, Mirosław Obłoński, Wiesław Dymny, Irena Kika Szaszkiewiczowa, Jan Güntner.
W latach 60-tych w kabaretowych szeregach pojawiła się Ewa Demarczyk. To głównie dzięki niej i jej owocnej współpracy z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym o grupie usłyszała cała Polska. Na brak talentów Piwnica pod Baranami nigdy nie mogła narzekać. Kiedy po kilkunastu latach grupę opuścili m.in. Litwin, Obłoński i Święcicki, Skrzynecki przyjął do współpracy Marka Grechutę, Annę Szałapak, Olę Mauer, Grzegorza Turnaua czy Tamarę Kalinowską.
„Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy” – mówił Piotr Skrzynecki. A do wysepki dołączali kolejni artyści. Wśród nich m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Turowicz, Dorota Terakowska, Jan Nowicki, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Książek czy Alosza Awdiejew.
Ach ten jazz
Niemal od samego początku Piwnica pod Baranami była uznawana za centrum muzyki jazzowej w Polsce. To tutaj w latach 50 grali Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak i Zbigniew Namysłowski. Kolejna dekada należała do Janusza Muniaka, Tomasza Stańko i Janusza Stefańskiego. Po nich zaś sceną Piwnicy zawładnęli Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Marek Bałata, Andrzej Cudzich oraz grupa Osjan. W 1996 roku odbył się tutaj pierwszy Letni Festiwal Jazzowy.
Piwniczny bar
Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 roku piwnicę zamknięto. Ale nie na długo. Dziś warto tu zajrzeć przede wszystkim w sobotę, kiedy występuje Kabaret Piwnica Pod Baranami lub w czwartek na jeden z magicznych jazzowych koncertów. Jeśli w Krakowie jesteśmy na krótko i w zupełnie inne dni tygodnia można wstąpić choć do baru Piwnicy, który działa od 12:00 aż do ostatniego gościa.