Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Najsłynniejsi krakowscy artyści z Piwnicy pod Baranami

5 września 2021

W Krakowie nie brakuje miejsc niemal kultowych, wokół których roztacza się niesamowita aura. Należą do nich oczywiście najsłynniejsze zabytki oraz miejsca ochoczo odwiedzane przez turystów, takie jak Wawel, Kopiec Kościuszki czy Rynek Główny, ale wyjątkowy klimat mają również krakowskie kawiarnie i piwnice. A wśród nich ta najsłynniejsza – Piwnica pod Baranami. Lokalizacja, która pierwotnie miała być miejscem spotkań krakowskich studentów, przerodziła się w jeden z najsłynniejszych polskich kabaretów i przestrzeń, w której rozwinęło się mnóstwo ważnych postaci polskiej sceny artystycznej. Które z nich szczególnie warto kojarzyć z Piwnicą pod Baranami?

Pierwsze gwiazdy Piwnicy

Piwnica rozpoczęła działalność w 1956 r. i od samego początku jedną z najważniejszych ról odgrywał w niej Piotr Skrzynecki, który był reżyserem, scenarzystą i kierownikiem artystycznym projektu. Już na początku z Piwnicą byli związani ludzie, którzy później zasłynęli nie tylko w Polsce – jej założycielami byli m.in. Krzysztof Penderecki, jednego z największych kompozytorów XX wieku, a także rzeźbiarz Bronisław Chromy, wielokrotnie odznaczany za zasługi dla polskiej kultury.

To nie oni stali się jednak twarzami Piwnicy lat 60. i początku 70., gdy stała się ona jedną z najważniejszych polskich grup artystycznych. Rozkwitały w niej talenty aktorów, poetów i piosenkarzy. Pierwszą słynną twarzą związaną z kabaretem została Ewa Demarczyk, która dołączyła do ekipy w 1962 r. i stała się znana w całej Polsce jako “Czarny Anioł” polskiej piosenki. Wykonywała poezję śpiewaną, była ceniona za niezwykłe interpretacje. Jednym z jej akompaniatorów był Zbigniew Wodecki, który wkrótce sam zasłynął jako muzyk. Ważną postacią tego okresu była również aktorka Krystyna Zachwatowicz oraz śpiewający poeta Leszek Długosz, 

Chcesz na własnej skórze poczuć klimat Piwnicy pod Baranami? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Krakówhttps://www.bwkrakow.pl!

Od Grechuty do Turnaua

W 1972 r. Demarczyk opuściła kabaret, ale po kilku latach rozkwitły w nim talenty kilku kolejnych znanych postaci. Jedną z najwybitniejszych był bez wątpienia Marek Grechuta, kolejny wybitny przedstawiciel poezji śpiewanej. Znanym wykonawcą piosenek stał się także urodzony w Związku Radzieckim Alosza Awdiejew, który występuje w Piwnicy do dziś, podobnie jak aktorka Ola Maurer. Awdiejew to aktor, kompozytor i piosenkarz, który w latach 90. przyjął polskie obywatelstwo.

Jeszcze bardziej znany od Awdiejewa jest inny artysta związany z kabaretem, czyli Grzegorz Turnau. Piwnica stała się zresztą prawdziwym zagłębiem kompozytorów – tworzyli w niej Zbigniew Preisner oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz. Wśród młodszych warto wymienić Adriana Konarskiego. Oddziaływanie Piwnicy było jednak znacznie szersze niż tylko krąg występujących w niej artystów. Jej środowisko przyciągało literatów, reżyserów i dziennikarzy, bywali w niej Andrzej Wajda, Jan Nowicki czy Czesław Miłosz. To dlatego to miejsce obrosło legendą. Nie zniszczyła go pandemia – po wymuszonej przerwie Piwnica pod Baranami znów koncertuje.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków