Najpopularniejsze szlaki turystyczne Krakowa cz. I
11 lutego 2015
Kraków to miejsce, w którym coś dla siebie znajdzie miłośnik historii, muzyki, sztuki czy nauki. Co ciekawe, miasto można zwiedzać nie tylko z mapą w ręku, poruszając się od jednego zabytku do drugiego, ale też wybierając trasę tematyczną, która najbardziej nas interesuje. Dziś opowiemy o kilku z nich.
Droga Królewska
Jeśli wybierzesz pobyt w Hotelu BEST WESTERN Kraków Old Town możesz spacerem przejść historyczną Drogę Królewską, ponieważ jej trasa biegnie kilkaset metrów od Hotelu.
Nazwa trasy jest mocno zakorzeniona w historii i wiąże się z uroczystymi wjazdami monarchów do Krakowa. Droga ciągnie się od Kleparza, dokładnie od placu Jana Matejki, przez Stare Miasto aż do Wawelu i prowadzi ulicami: Floriańską, Rynkiem Głównym, Grodzką, Senacką i Kanoniczną. Na jej trasie znajdują się niemal wszystkie najsłynniejsze zabytki Krakowa: Barbakan, Brama Floriańska, kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Rynek Główny z Sukiennicami i podziemnym muzeum, kościół św. Wojciecha, kościół św. Piotra i Pawła z grobowcem ks. Piotra Skargi, Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra na Wawelu, będąca nekropolią polskich władców i miejscem spoczynku niektórych bohaterów narodowych.
Warte uwagi z pewnością są również pomnik grunwaldzki (plac Jana Matejki), dawny Pałac Kmitów (przy ul. Floriańskiej), pomnik Adama Mickiewicza projektu Teodora Rygiera (najpopularniejszy punkt spotkań w Krakowie), kościół Franciszkanów z witrażami Stanisława Wyspiańskiego i dawny Pałac Wielopolskich (obecnie siedziba magistratu).
Trasa Jana Pawła II
Kraków był miastem bardzo ważnym w życiu Karola Wojtyły. Trudno się jednak dziwić. To tutaj kończył on swoje polonistyczne studia, rozpoczynał pracę duszpasterską, a następnie – już jako papież – głosił kazania, których z takim zachwytem słuchały tłumy.
Miejsc związanych z osobą papieża Polaka jest w mieście wiele. Wspomnieć tu trzeba przede wszystkim:
- Okno Papieskie na ul. Franciszkańskiej – miejsce spotkań Jan Pawła II z młodzieżą
- Bazylikę Mariacką (przy Rynku Głównym) – w latach 50-tych Karol Wojtyła był tu spowiednikiem i kaznodzieją, a w 1981 roku, po zamachu na papieża, pod kościół dotarł zorganizowany przez studentów Marsz Biały
- Kamień Papieski na Błoniach – 26-tonowy granit z napisem „Ty jesteś skała”, sprowadzony znad Morskiego Oka z okazji 19 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II
- Cmentarz Rakowicki (ul. Prandoty 1) – znajduje się tu grób rodziny Wojtyłów, w którym spoczywają matka, ojciec i brat bł. Jana Pawła II oraz pomnik papieża autorstwa prof. Czesława Dźwigaja
- Zakłady Sodowe Solvay (ul. Zakopiańska 62) – w pierwszej połowie lat 40-tych Karol Wojtyła był tutaj zatrudniony jako pracownik fizyczny, co pozwoliło mu uniknąć wywózki do pracy w Niemczech
- Kościół św. Jadwigi – Jan Paweł II beatyfikował królową Polski w 1979 roku, a w 1997 roku ogłosił ją świętą, przed budynkiem kościoła znajduje się krzyż, pod którym papież odprawił mszę podczas pierwszej pielgrzymki do Polski
- Kościół św. Floriana – Karol Wojtyła był tutaj wikarym na przełomie lat 40-tych i 50-tych
- Katedra na Wawelu – w 1946 roku Karol Wojtyła odprawił tutaj mszę prymicyjną, a w 1958 został konsekrowany na biskupa, przed katedrą znajduje się trzymetrowy pomnik Jana Pawła II.
- Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
Dobrym punktem wypadowym do zgłębienia historii pobytów Jana Pawła II w Krakowie jest Hotelu BEST WESTERN Galicya, który znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum Jana Pawła II – pięknie położonego, rozległego kompleksu sakralnego poświęconego Janowi Pawłowi II i jego głównemu przekazowi dla ludzkości.
Z Hotelu BEST WESTERN Galicya można też dzięki tramwajowej komunikacji miejskiej dotrzeć we wszystkie pozostałe ciekawe miejsca związane z osobą Papieża.
Trasa zabytków żydowskich
Końcem XV wieku w obrębie Kazimierza powstała dzielnica żydowska. Decyzję o wydzieleniu w mieście części żydowskiej podjął król Jan Olbracht po tym jak kupcy polscy utopili kilkudziesięciu Żydów w Wiśle (przyczyną był spór o prawo do handlu na krakowskim rynku). Dzielnica była otoczona parkanami i murem a jej centrum stanowiła ulica Szeroka. Dzięki bogatym kupcom i bankierom żydowska część miasta bardzo szybko się rozwinęła, a jej architektura, w szczególności synagogi, zachwyca turystów do dziś.
Na trasie zabytków żydowskich warto zobaczyć:
- synagogi Starą, Remuh, Izaaka, Kupa, Poppera, Tempel, Wysoką – znajdują się one przy ulicach Szerokiej, Miodowej, Józefa i Kupa
- Centrum Kultury Żydowskiej na Placu Nowym – w każdą sobotę obywa się tu targ staroci
- ulicę Szeroką, przy której znajduje się m.in. mykwa, niewielki budynek ze zbiornikiem do rytualnej kąpieli.
Aby poczuć prawdziwy klimat Kazimierza rekomendujemy nasz zaprzyjaźniony Hotel Regent, który znajduje się w samym centrum Kazimierza na ul. Bożego Ciała 19. Ten butikowy Hotel znajdujący się w zabytkowej kamienicy na pewno uatrakcyjni pobyt w Krakowie i zwiedzanie Kazimierza.