Maj w Krakowie – najważniejsze wydarzenia nadchodzącego miesiąca
23 kwietnia 2018
Zbliża się maj, a razem z nim coraz więcej okazji do spędzania czasu poza własnymi czterema kątami. Wyjdź w miasto, by zaczerpnąć pozytywnej energii od studentów bawiących się na Juwenaliach i wykorzystać piątkową noc na spotkanie z kulturą… A to wszystko jeszcze przed rozpoczęciem czerwca!
Juwenalia Krakowskie (15-20.05)
Juwenalia tuż tuż! Najwyższa pora na odrobinę luzu i relaks przy dźwiękach najciekawszych zespołów polskiej sceny muzycznej. Prawdziwą atrakcją będzie rozpoczynający cykl imprez koncert Juwenaliowych Niepokornych, zaplanowany na 16 maja na scenie plenerowej obok Klubu Żaczek. W kolejnych dniach będziemy mogli posłuchać bijącego rekordy popularności zespołu Fisz Emade Tworzywo, do którego dołączą The Dumplings, Bracia Figo Fagot, Paluch, Rasmentalism, Plan Be, Kękę, Zeus czy Quebonafide. 17 maja na dużej scenie juwenaliowej zaprezentują się gwiazdy wielkiego formatu: Happysad, Organek oraz Brodka. Miłośnicy hip-hopu na pewno nie przegapią koncertu Miuosha, a fani ciężkich brzmień – kapel Kabanos i Nocny Kochanek. Koncert finałowy będzie natomiast okazją do zabawy w rytm energetycznych dźwięków zespołów Enej oraz Łąki Łan.
Garść informacji praktycznych: ze względu na bezpieczeństwo, bezwzględnym warunkiem wstępu na koncerty jest okazanie ważnego biletu. Internetowa sprzedaż wystartuje w ostatnim tygodniu kwietnia, a stacjonarna – zaraz po zakończeniu weekendu majowego. Jeżeli nie chcesz czekać do rozpoczęcia oficjalnych krakowskich Juwenaliów, przejrzyj repertuar wcześniejszych Juwenaliów AGH (9 maja) oraz Juwenaliów UEK (10 maja).
Noc Muzeów (18-19.05)
Krakowska Noc Muzeów odbywa się tradycyjnie dzień (a właściwie noc :)) wcześniej, niż w innych polskich miastach. Goście wydarzenia zwiedzają wówczas w wyznaczonych godzinach nocnych najciekawsze krakowskie muzea i inne instytucje kulturalne. Każdy znajdzie coś dla siebie,bo udział w akcji zadeklarowało już ponad 50 placówek; wiele z nich przygotowało także bogatą ofertę dodatkowych atrakcji (prelekcje, warsztaty, pokazy artystyczne itd.), także dla najmłodszych.
Co najważniejsze, spotkanie z kulturą nie kosztuje ani złotówki! Do nieograniczonego wstępu na teren wszystkich placówek upoważnia symboliczny bilet oraz wybita na miejscu pamiątkowa moneta tematyczna. Musisz jedynie pamiętać, że Noc Muzeum co roku przyciąga tłumy zwiedzających; zalecamy więc zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i odrobinę cierpliwości, niezbędne do przetrwania w długich kolejkach.
58. Krakowski Festiwal Filmowy (27.05-03.06)
Krakowski Festiwal Filmowy skupia się na tematyce filmów dokumentalnych, animowanych oraz krótkich fabułach. W ciągu ośmiu festiwalowych dni organizatorzy wyświetlą ponad 250 filmów z Polski i świata, rywalizujących o nagrody w czterech podstawowych kategoriach: dokument, film krótkometrażowy, film polski oraz muzyczny dokument DocFilmMusic. Kinomani będą uczestniczyć także w licznych spotkaniach z twórcami prezentowanych filmów i gośćmi specjalnymi.
Każdego roku, w ramach specjalnej sekcji, KFF prezentuje najnowsze dzieła filmowe wybranego państwa. W tym roku widzowie przeniosą się do Estonii: projekcja 6 pełnometrażowych dokumentów przybliży nam nieznane losy bałtyckiego kraju i jego mieszkańców. W trakcie finału festiwalu wybitni twórcy kina odbiorą nagrody Smok Smoków, honorujące ich znaczący wpływ na rozwój światowego kina w reprezentowanych dziedzinach.
Festiwal Muzyki Filmowej (29.05-05.06)
To jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Na festiwalu gościli już m.in. Hans Zimmer, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Joe Hisaishi, Wojciech Kilar, Daniel Licht, Tomas Alfredson czy Andrzej Wajda. FMF skupia się na najważniejszych soundtrackach europejskiego, azjatyckiego i hollywoodzkiego kina, prezentując międzynarodowej publiczności najnowsze trendy w dziedzinie muzyki wykorzystywanej w grach, animacjach i serialach. Część projekcji jest dostosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.
Jak co roku, także w trakcie tegorocznego FMF najwybitniejsi współcześni kompozytorzy zostaną wyróżnieni Nagrodą Kilara. Program festiwalu obejmuje także konkurs młodych talentów, którego laureat zyska możliwość pokierowania orkiestrą do nut własnej kompozycji w trakcie finału festiwalu. Goście koncertów wysłuchają także prezentacji ścieżek dźwiękowych do filmów takich, jak Casino Royale, Piękna i Bestia, Twój Vincent, gier Silent Hill i Assassin’s Creed czy serialu House of Cards.