Krakowskie murale – gdzie szukać najbardziej efektownych?
2 listopada 2021
Niektórych wciąż denerwują, ale coraz więcej osób je podziwia. Murale, bo o nich mowa, coraz rzadziej przypominają nielegalne bazgroły. Dziś wiele z nich stanowi urozmaicenie miejskiej przestrzeni. A do tego często nadaje charakter całej dzielnicy.
Murali nie brakuje również w Krakowie. Można je spotkać właściwie we wszystkich częściach miasta. Wybraliśmy te, które powinien zobaczyć każdy turysta, nie tylko miłośnik miejskiej sztuki i street artu.
Murale w Nowej Hucie – na przekór stereotypom
Dzielnicą Krakowa, którą najłatwiej skojarzyć z muralami, jest z pewnością Nowa Huta. To część miasta, która wciąż zmaga się z negatywnymi stereotypami, ale na ścianach tamtejszych budynków można podziwiać prawdziwe dzieła sztuki.
Jednym z najciekawszych jest “Kompozycja kubihutyczna 1”, czyli projekt z 2017 roku, który wygrał miejski konkurs na ekomural. Zdobi ścianę bloku na osiedlu Złotej Jesieni 11a i przedstawia Nową Hutę jako “miasto-maszynę”. To kompozycja z geometrycznych kształtów, które nawiązują fioletem i zielenią do natury.
Ciekawe murale w tej części miasta znajdziemy także wtedy, gdy wstąpimy na Osiedle Willowe czy odwiedzimy Nowohuckie Centrum Kultury. Warto też zwrócić uwagę na edukacyjny mural z parku Zielony Jar, który przypomina najważniejsze momenty z historii Nowej Huty.
Chcesz odkryć wszystkie krakowskie murale? Na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!
Murale na Podgórzu – literackie oblicze graffiti
Ciekawych graffiti nie brakuje również na Podgórzu. Uwagę zwraca zwłaszcza mural z 2011 r. na jednym z budynków przy ul. Traugutta.
Został wykonany jako zwieńczenie warsztatów “Literackie Graffiti”. Jest wzorowany na półki z książkami, na których znajdują się napisy symbolizujące grzbiety wydawnictw. Hamlet, Don Kichot, Ojciec Chrzestny – warto samemu poszukać tam ulubionych tytułów.
Przy ul. Zamojskiego można z kolei podziwiać mural, który powstał z okazji stulecia połączenia Podgórza z Krakowem – tę rocznicę świętowano w 2015 r. W tej dzielnicy znajdziemy też m.in. mural nawiązujący do twórczości Stanisława Lema.

Murale na Kazimierzu i w innych dzielnicach
Oprócz Nowej Huty i Podgórza warto zwrócić uwagę na Kazimierz. Wyróżniają się tam murale, które odnoszą się do żydowskiej historii tego miejsca. Stąd można tam obejrzeć choćby współczesną wersję Lwa Judy czy też napisy w jidysz.
Efektowne graffiti znajdziemy dziś jednak niemal w każdym zakątku Krakowa. Na jednym z budynków przy ul. Szwedzkiej na Dębnikach można obejrzeć alegorię Polski – od morza do Tatr.
Nawet tuż przy Rynku Głównym, przy ul. Gołębiej, znajdziemy fantazyjnie wymalowane na ścianie nazwiska polskich literatów. Murale wrosły w Kraków na dobre.