Krakowskie atrakcje od A do Z – część 1
24 sierpnia 2017
Kraków – zabytkowe miasto królów i legend – wciąż skrywa wiele tajemnic i oferuje masę atrakcji dla odwiedzających go turystów. Jak odnaleźć się wśród licznych zamków, pomników oraz muzeów? Chcesz mieć pewność, że będąc tam zobaczysz wszystko, co najciekawsze? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy alfabetyczny przewodnik po niezwykłych miejscach w Krakowie.
A jak arrasy
Tkaniny dekoracyjne zostały sprowadzone do Polski przez Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta w XVI wieku z miasta Arras, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Tkane na krosnach dzieła sztuki zachwycały precyzją wykonania i dużą powierzchnią – niektóre z nich osiągały nawet wymiary 5 x 9 metrów. Władcy ściągnęli do Polski 356 sztuk arrasów; niestety, do czasów współczesnych przetrwało zaledwie 136. Wyjątkowa kolekcja arrasów łączy się w jedną całość, spojoną podobnymi detalami i wykończeniem. Tkaniny dzielą się na różne serie tematyczne: kolekcje przedstawiają sceny biblijne, zwierzęta na tle krajobrazów, a także herby oraz monogramy. Nie wszystkie jednak są wystawiane jednocześnie. Ekspozycja w komnatach królewskich na Wawelu jest zmienna – w ten sposób arrasy chronione są przed zniszczeniem.
C jak Cegiełki Wawelskie
Idąc na Wawel od strony ul. Kanoniczej, na czerwonym murze oporowym dostrzec można wmurowane tabliczki z jasnego kamienia. To pamiątki na cześć darczyńców, którzy wsparli odnowę Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1921-1936. Pomysłodawcą kwesty na rzecz renowacji był Adolf Szyszko-Bohusz, przez długie lata związany z krakowskim zamkiem. Na murze umieszczono 788 cegiełek, natomiast pełna lista ofiarodawców znajduje się w archiwum. Tabliczki przypominają nazwiska tych, którzy przyczynili się do odbudowy Wawelu, a ponadto symbolizują troskę o dobra kultury narodowej.
K jak Kurtyna Siemiradzkiego
Imponujący obraz olejny pędzla wybitnego polskiego malarza – Henryka Siemiradzkiego – to prawdziwa perła wśród zabytków Krakowa. Lniane płótno o rozmiarach 11,9 x 9,6 metrów służy obecnie jako kurtyna w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Siemiradzki stworzył swoje dzieło w latach 1892-1894 w Rzymie, stamtąd przetransportowano je specjalnym wagonem kolejowym do Krakowa. Publiczna prezentacja obrazu odbyła się 18 kwietnia 1894 r., podczas inscenizacji sztuki „Chwast” Józefa Blizińskiego. Kurtyna zachwyca więc turystów oraz widzów Teatru Słowackiego już od ponad 110 lat.
P jak Plac Bohaterów Getta
Plac Bohaterów Getta to jedno z ciekawszych miejsc krakowskiej dzielnicy Podgórze. Początkowo nazywany był Małym Rynkiem, a następnie Placem Zgody. Obecna nazwa nawiązuje do żydowskiego getta, które znajdowało się na tym terenie podczas II Wojny Światowej. Na odnowionym placu powstał szczególny pomnik, upamiętniający wydarzenia z lat 1939-1945. To właśnie w tym miejscu odbywały się apele i selekcje ludności, dlatego ustawiono tam 33 rzeźby krzeseł oraz 37 zwykłych mebli, na których można usiąść. Mają one symbolizować tych, po których zostały jedynie puste krzesła. Autorami pomnika są Piotr Lewicki i Kazimierz Łatek.
Do krakowskich atrakcji warto dodać Operę Krakowską. Poznasz ją lepiej, jeśli przeczytasz kolejny artykuł: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/opera-krakowska-i-wszystko-co-powinienes-o-niej-wiedziec