Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Kraków dla niepełnosprawnego turysty

21 maja 2015

Kraków stara się być miejscem przyjaznym dla osób z dysfunkcjami ruchu i innego typu niepełnosprawnościami. Miasto regularnie realizuje projekty, których celem jest likwidacja barier architektonicznych oraz wdrożenie rozwiązań pozwalających niepełnosprawnym na poznanie największych atrakcji turystycznych Krakowa. O stworzenie jak najlepszych warunków osobom, które mają trudności z poruszaniem się, dbają również hotele Best Western Kraków Old Town i Best Western Galicya.

Mapy dla osób niewidomych

Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących miasto przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie opracowało specjalne mapy komunikacyjne i turystyczne.

Mapy dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego oraz metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku, z kolei w przypadku osób słabowidzących (w tym również osób starszych) zastosowano druk powiększony, kolorowy i czytelny. Na mapach komunikacyjnych zaznaczono ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe, ronda, ważne ulice, dzielnice czy linie tramwajowe. Mapy turystyczne obejmują plan Starego Miasta i jego najważniejsze atrakcje, m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea, kościoły i punkty informacji turystycznej.

Mapy można wypożyczyć w Punktach Informacji Miejskiej na ul Św. Jana i w Pawilonie Wystawienniczo-Informacyjnym Wyspiański 2000.

Makiety dla osób poruszających się na wózkach

Schody, wąskie przejścia, zakamarki, trudne podjazdy – dotarcie do największych atrakcji Krakowa i zwiedzanie zabytkowych obiektów nie zawsze jest możliwe w przypadku osób niepełnosprawnych. I właśnie dlatego w centrum Krakowa pojawiło dwanaście specjalnych makiet dotykowych.

Wykonane z brązu rzeźby przedstawiają najważniejsze punkty tzw. Drogi Królewskiej, czyli trasy prowadzącej od bramy wjazdowej do miasta aż do Zamku Królewskiego na Wawelu. Są to m.in. Barbakan z fragmentami murów obronnych, płaskorzeźba twarzy Jana Matejki, Bazylika Mariacka, Ratusz (według stanu z końca XVIII w.), Sukiennice, zespół klasztorny oo. franciszkanów, witraż „Bóg Ojciec – Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego, pałac bp. Erazma Ciołka i Wzgórze Wawelskie.

Makiety, których autorem jest Karol Badyna, stworzono z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i niepełnosprawnych ruchowo. Dołączono do nich opisy w języku polskim i angielskim a także w alfabecie Braille’a.

Makiety dla niepełnosprawnych turystów/ www.krakow.pl

Makiety dla niepełnosprawnych turystów/ www.krakow.pl

Przydatne informatory

Dla Nowej Huty oraz Podgórza stworzono również specjalne informatory na temat dostępności obiektów użyteczności publicznej znajdujących się na terenie tych dwóch dzielnic dla osób niepełnosprawnych. Informatory można pobrać ze strony internetowej www.krakow.pl:
http://www.krakow.pl/bezbarier/turystyka_sport_kultura/2665,artykul,nowa_huta_bez_barier_-_informator.html
http://www.krakow.pl/bezbarier/turystyka_sport_kultura/10585,artykul,podgorze_bez_barier_-_informator.html

Strona urzędu udostępnia również specjalną wyszukiwarkę restauracji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, z uwzględnieniem elementów takich jak winda, wejście, toaleta, parking.
http://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1410,0,0,artykul,restauracje.html

Przyjazny hotel

Miejscami przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych są również hotele Best Western Kraków Old Town i Best Western Galicya. W obu budynkach znajdują się podjazdy i windy oraz pokoje, w których progi, wejścia i łazienki zaprojektowano z myślą o osobach na wózkach. Do potrzeb niepełnosprawnych gości dostosowano również hotelowe restauracje.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków