Kiedy przyjechać do Krakowa? Największe i najsłynniejsze festiwale cz. I
12 marca 2015
Każdego roku w Krakowie odbywa się ponad 100 festiwali. Są to imprezy o znaczeniu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Co jednak najważniejsze, sięgają do różnych obszarów sztuki, takich jak muzyka, taniec, teatr czy literatura. Dziś opowiemy o wydarzeniach, które w swoim kalendarzu powinien zaznaczyć każdy miłośnik kultury i dobrej zabawy.
Dla miłośników tańca
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Profesora Mariana Wieczystego
Najstarszy i największy turniej tańca towarzyskiego w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1974 roku. Każdego roku w turnieju rywalizuje ze sobą ponad 500 par w 10 kategoriach tańca standardowego i latynoskiego. Turniej organizowany jest ku pamięci prof. Mariana Wieczystego (1902-1986), mistrza i znawcy tańca towarzyskiego, pedagoga i założyciela pierwszego w Polsce klubu tanecznego przy Krakowskim Domu Kultury.
Termin: styczeń
Miejsce: Hala TS Wisła, ul. Reymonta 11. Z hotelu BW Old Town dotrzemy tam nawet pieszo – w niecałe 30 minut.
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
To coś dla miłośników dworskiej etykiety. Impreza znacznie wykracza poza swój główny temat, gdyż łączy taniec, muzykę i teatr. Co ciekawe występy zawodowych i amatorskich grup odbywają się w zabytkowych przestrzeniach miasta, m.in. na Rynku Głównym czy Wzgórzu Wawelskim.
Osoby żywo zainteresowane tematyką z pewnością powinny zajrzeć do Willi Decjusza, w której organizowane są warsztaty tańców dworskich, wykłady, koncerty i wystawy. Dla ciekawskich przygotowano coś bardziej efektownego: barwne korowody, prezentacje zespołów wykonujących dworskie tańce oraz otwarty bal – wszystko to w samym sercu Krakowa, na rynku.
Termin: sierpień, impreza trwa najczęściej cały tydzień
Miejsce: Rynek Główny, Wawel, krakowskie pałace. Zatrzymując się w hotelu BW Old Town, który mieści się w samym sercu miasta, będziemy zatem w centrum wydarzeń.
Dla tych, którzy lubią się pośmiać
PAKA
Mówi się, że w krakowskiej Pace każdy chciałby siedzieć. Niewątpliwie impreza budzi ogromne emocje, a część publiczności zawsze płacze podczas występów. Ze śmiechu.
Paka to przegląd grup, które na scenie kabaretowej stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Co ważne, wiele z nich na stałe wpisuje się do grona najpopularniejszych i najbardziej lubianych zespołów. Każdego roku do konkursowych eliminacji zgłasza się ok. 100 kabaretów, a jury wybiera te najlepsze, które prezentują się publiczności.
O tym, że jest to impreza ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, najlepiej świadczy liczba edycji (PAKA jest organizowana od 1985 roku) i fakt, że jest ona transmitowana w telewizji.
Termin: w marcu prezentowane są najlepsze grupy z dwóch półfinałów, a w kwietniu finaliści
Miejsce: Centrum Kultury Rotunda. Znajduje się ono za Aleją Mickiewicza. Z hotelu BW Old Town dotrzemy tam w ok. 12 minut, jadąc samochodem, lub w ok. 20 minut, poruszając się pieszo.
Dla miłośników literatury
Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza
Miłośnicy literatury również mają swój czas w krakowskim kalendarzu. W maju do stolicy Małopolski ściągają bowiem największe nazwiska spośród prozaików i poetów, krytyków, historyków, wykładowców. Wszystko w ramach festiwalu, który powstał dla uczczenia pamięci Czesława Miłosza. Każde wydarzenie nawiązuje do innego wątku twórczości polskiego pisarza. Dotychczas przedmiotem zainteresowania uczestników wydarzenia były m.in. Zniewolony umysł (jako prowokacja do dyskusji o różnych formach zniewolenia we współczesnym świecie, w tym przez masowe media) i Rodzinna Europa. Program festiwalowy obejmuje koncerty, wieczory poetyckie, wykłady, panele dyskusyjne.
Termin: festiwal odbywa się co dwa lata w maju
Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Małopolski Ogród Sztuki. WBP mieści się tuż za Rynkiem Głównym, a zatem z hotelu BW Old Town dotrzemy do niej w nieco ponad 15 minut, jeśli zdecydujemy się iść pieszo.