Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Hotel na wysadzonym stadionie, czyli jak Garbarnia straciła boisko

5 sierpnia 2021

Piłka nożna w Polsce jest mocno związana z Krakowem. To właśnie pod Wawelem powstał Polski Związek Piłki Nożnej. To Cracovia została pierwszym mistrzem Polski, a Wisła Kraków jako pierwsza wygrała rozgrywki ligowe. Dziś oba wymienione kluby grają w ekstraklasie, a ich stadiony przy ul. Kałuży i Reymonta są najbardziej znanymi sportowymi obiektami Krakowa. Stadiony piłkarskie w Krakowie gościły jednak jeszcze jednego mistrza Polski – Garbarnię Kraków. W miejscu, w którym jej piłkarze w 1931 roku świętowali tytuł najlepszej drużyny w kraju, dziś stoi jednak nieczynny hotel Forum. Jak do tego doszło?

Garbarnia i stadion “Chłopców z Ludwinowa”

Garbarnia jest młodszą siostrą Cracovii i Wisły. Tamte powstały w 1906 r. i do dziś spierają się, która jest starsza. Garbarnię założono 15 lat później, już po zaborach. Klub powstał z inicjatywy Polskich Zakładów Garbarskich, znajdujących się wówczas na krakowskim Ludwinowie. Przybrał oryginalne barwy – brunatno-białe.

Klub szybko się rozwijał, potrzeba było mu więc stadionu. Powstał przy ulicy Barskiej i jak na tamte czasy, a otwarto go w 1926 roku, był jednym z najnowocześniejszych w kraju. Nie tylko był pięknie położony – z trybun rozciągał się widok na Wawel – ale i wyposażony w sporo nowości. Jedną z nich były szatnie z natryskami, inną typowo piłkarska budowa z trybunami blisko pola gry.

Zamierzasz odwiedzić krakowskie stadiony? Najlepsze miejsce na nocleg to Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!

Ozdobą stadionu była drewniana, kryta trybuna, mieszcząca początkowo około dwóch tysięcy widzów. Na całym stadionie mieściło się ich 25 tysięcy, a w czasie najważniejszych meczów kibice oblegali również płot i pobliskie drzewa. Stadion został zdewastowany w czasie II wojny światowej, ale po niej udało się go ponownie doprowadzić do dobrego stanu i nawet rozbudować zabytkową trybunę. Bywał areną nie tylko spotkań rozgrywanych przez Garbarnię – w 1948 r. gościł wyjątkowe derby Krakowa, mecz decydujący o mistrzostwie Polski, w którym Cracovia pokonała Wisłę.

Koniec historii pięknego stadionu

Kolejne lata nie były jednak łaskawe ani dla Garbarni, ani dla jej stadionu. Przedwojenny mistrz Polski coraz bardziej staczał się w przeciętność. Finał jego obiektu był jednak jeszcze bardziej opłakany. W 1973 r. władze podjęły decyzję o wyburzeniu stadionu. Stwierdzono bowiem, że w tak atrakcyjnej lokacji warto będzie wybudować reprezentacyjny hotel Forum. Już w marcu rozpoczęło się więc wyburzanie obiektu. Smutny los spotkał zabytkową trybunę – wysadzono ją dynamitem, a huk niósł się po całym Krakowie.

Choć od końca historii stadionu przy ul. Barskiej minęło już niemal 50 lat, w Garbarni wciąż o nim pamiętają. W klubowych biurach, które dziś stoją przy ul. Rydlówka, honorowe miejsce zajmuje kawałek deski oprawiony w ramkę. To jedyna pozostałość po stadionie i jego słynnej trybunie. Los hotelu Forum, wybudowanym na zgliszczach obiektu, także nie przypominał pięknej historii – dziś jest opustoszały i służy przede wszystkim jako billboard.

Sport w Krakowie to nie tylko piłka nożna. Przeczytaj kolejny artykuł i poznaj inne krakowskie drużyny: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/pilkarze-to-nie-wszystko-poznaj-druzyny-sportowe-krakowa

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków