Dom, który ma 700 lat. Najstarsze krakowskie kamienice
28 czerwca 2022
O tym, że w Krakowie nie brakuje zabytków, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak poza tymi najbardziej znanymi, do których należy Wawel, bazylika Mariacka czy Barbakan, imponować mogą także miejskie kamienice. Wiele z nich ma swoje charakterystyczne nazwy, zdobienia, z niektórymi wiążą się nawet legendy.
W Krakowie możemy znaleźć nawet dom, który ma już 700 lat. Postanowiliśmy więc dokładniej przyjrzeć się najstarszym kamienicom na terenie dawnej stolicy Polski.
Kamienica w murach obronnych
Miłośnicy architektury w Krakowie mogą poczuć się jak w Disneylandzie. Kamienic tu bowiem nie brakuje – według szacunków w całym mieście jest ich aż 10 tysięcy! Zdecydowanie najstarsza mieści się przy ul. św. Krzyża 23. To obszar Starego Miasta, w okolicach wznosi się dziś m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Kamienica jest jednak od niego znacznie starsza. Pierwsze sztuki w teatrze wystawiono pod koniec XIX wieku, tymczasem budowla, o której mowa, stoi na swoim miejscu nieprzerwanie od ok. 1300 roku. To najstarszy budynek mieszkalny Krakowa.
Jest zresztą wykorzystywany do dziś. Przed stu laty został odnowiony, obecnie mieści się w nim plebania pobliskiego kościoła. W średniowieczu przylegał bezpośrednio do murów obronnych Krakowa, stąd obronny charakter kamienicy: ma wąskie okna i grube ściany.

Zwiedzasz krakowskie zabytki? Na wypoczynek po wycieczce wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!
Dom kronikarza i mennica
Wiekowych budynków warto szukać również na krakowskiej ul. Kanoniczej, która prowadzi spod stóp Wawelu w stronę Rynku Głównego. Najstarszą tamtejszą kamienicą jest Dom Jana Długosza. Jak sama nazwa wskazuje, w XV wieku mieszkał w niej słynny polski kronikarz. Budynek powstał jednak nawet stulecie wcześniej. Obecnie jest siedzibą rektoratu Uniwersytetu Papieskiego.
W XIV wieku, tuż przy Rynku Głównym, wzniesiono z kolei tzw. Kamienicę Margrabską. Pierwotnie służyła za pałac, będąc największym budynkiem mieszkalnym przy głównym krakowskim placu. Zgodnie z tradycją w średniowieczu mieściła się w nim także mennica. Pełniła też funkcję hotelu, nocowali w niej choćby Tadeusz Kościuszko czy Stanisław Moniuszko. Jej obecna fasada pochodzi z XVIII wieku.
Mieszkalne wieże i klasztor
Wśród najstarszych krakowskich kamienic warto wymienić jeszcze kilka budynków. Część z nich nie zachowała się do dziś w swojej pierwotnej formie. Tak jest między innymi z wieżą obronno-mieszkalną przy ul. Brackiej. Dziś bardziej znana jest znajdująca się tam Kamienica Gostkowskich z XIX w., ale już 500 lat wcześniej krakowski wójt Henryk postawił tam kamienny budynek. Później wieża została wbudowana w kamienicę.
Przekształceniom ulegała też Kamienica Jaroszowska przy ul. Szpitalnej. Wzniesiona na początku XV wieku była przykładem gotyckich budowli mieszkalnych. Sto lat później wzbogaciła się o drugie piętro, w kolejnych latach była kilkukrotnie przebudowywana. Dziś jest siedzibą klasztoru Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.
Jeśli historia Krakowa to Twoja pasja, sięgnij w nią głębiej i przeczytaj o mamutach, których szczątki odnaleziono na terenie miasta: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/lowcy-mamutow-w-krakowie-archeologiczne-skarby-pod-kopcem-kosciuszki