Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie
30 listopada 2015
W grudniu Rynek Główny w Krakowie staje się miejscem absolutnie magicznym. Nabiera kolorów, kusi niezwykłymi zapachami, niczym magnes przyciąga turystów. Wszystko za sprawą targów bożonarodzeniowych, które są stałym punktem w kalendarzu najważniejszych wydarzeń w mieście.
Świąteczna magia w sercu Krakowa
Tegoroczne targi rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 26 grudnia. W tym czasie na Rynku Głównym pojawi się ponad 60 stoisk, przy których będzie można nabyć świąteczne ozdoby, takie jak stroiki na stół, ręcznie zdobione bańki na choinkę, rzeźbione w drewnie szopki czy światełka.
Turyści, którzy Kraków postanowili odwiedzić właśnie w grudniu, na straganach znajdą mnóstwo pamiątek i pomysłów na prezent, np. szkło, biżuterię, ceramikę, wyroby z wełny, kalendarze, pocztówki, figurki przedstawiające największe atrakcje Krakowa i symbole miasta, takie jak smok wawelski czy lajkonik.
Zarezerwuj nocleg w Regent Hotel Kraków Kazimierz
Oczywiście, nie zabraknie lokalnych specjałów oraz rozgrzewających posiłków i napojów. Największą popularnością wśród kupujących cieszą się grillowane oscypki z żurawiną, pajda chleba ze smalcem, rozgrzewające zupy, takie jak kwaśnica, żurek czy grochówka oraz grzaniec galicyjski. Kupcy pamiętają jednak także o miłośnikach bardziej konkretnych potraw i serwują pieczone kiełbaski, golonka czy bigos. Całości dopełniają łakocie: prażone w karmelu orzechy, ciasta i ciasteczka, wyroby z czekolady i marcepanu.
Targi to jednak nie tylko dziesiątki stoisk, przy których można kupić ozdoby i tradycyjne przysmaki. To również szereg imprez towarzyszących, takich jak pisanie listów do św. Mikołaja, korowód szopek, Święto Kupca, występy artystyczne uczniów, koncerty i przedstawienia teatralne. Ubiegłoroczne targi rozpoczęły się od posłania w niebo balonów, do których przypięte były listy z dziecięcymi marzeniami. W tym roku atrakcji także z pewnością nie zabraknie.
Targi z tradycją
Historia targów bożonarodzeniowych sięga w Krakowie pierwszej połowy XX wieku i nawiązuje do handlowych tradycji Rynku Głównego. Organizowanie jarmarków z okazji największych świąt kościelnych swoje początki ma jednak znacznie wcześniej, bo w średniowieczu. Początkowo targi trwały tylko jeden dzień i umożliwiały nabycie wszystkich potrzebnych na święta produktów. Z czasem okres ten ulegał wydłużeniu, a jarmarki zyskiwały na atrakcyjności.
Odwiedzając Kraków w grudniu, warto zdecydować się na hotel położony w centrum miasta, niedaleko od Rynku Głównego. Z hotelu Best Western Old Town do pachnących, świątecznych stoisk dotrzemy w zaledwie 5 minut. I to piechotą.