Atrakcje w pobliżu Krakowa
23 czerwca 2016
Przyjechałeś do Krakowa na dłużej? Masz do dyspozycji samochód i chcesz pozwiedzać nie tylko największe atrakcje miasta, ale też okolic? Przygotowaliśmy listę miejsc, do których z pewnością warto się wybrać.
Kopalnia soli w Wieliczce
Jak daleko?
Ok. 12 km od Krakowa.
Dlaczego warto?
- Kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów.
- W kopalni nie brak atrakcji dla dzieci i dorosłych. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy historii, pielgrzymi i ci, którzy kochają adrenalinę.
- Jak głosi legenda, kopania powstała dzięki Kindze, węgierskiej księżniczce, żonie króla Bolesława Wstydliwego. Opuszczając rodzinny kraj, wrzuciła ona swój pierścień zaręczynowy do szybu solnego w Maramures, a po przyjeździe do Polski wskazała miejsce, w którym znajduje się jej klejnot. Tak natrafiono na złoża soli w Wieliczce.
- Podróż labiryntem solnych korytarzy, pełnych niezwykłych miejsc i zakamarków to niezapomniana przygoda.
Co można zobaczyć?
Z myślą o turystach przygotowano kilka tras o różnym stopniu trudności, skupiających się wokół nieco innej tematyki. Na trasie turystycznej czeka kaplica św. Kingi i podziemne Muzeum Żup Krakowskich, trasa górnicza to coś dla tych, którzy chcieliby sprawdzić się w roli górnika, szlak pielgrzymkowy przybliża sakralną stronę kopalni, z kolei wybierając tajemnice wielickiej kopalni, przygotować się należy na to, że niejeden dreszczyk emocji przejdzie nam po plecach. Na uczestników czekają bowiem wyrobiska, ciasne szczeliny, nisko wydrążone przejścia i ponad 4-godzinny marsz w hełmach, z latarkami i w pochłaniaczach tlenu węgla.
Zarezerwuj nocleg w Regent Hotel Kraków Kazimierz
Pieskowa Skała
Jak daleko?
Ok. 30 km od Krakowa.
Dlaczego warto?
- Pieskowa Skała to osada we wsi Sułoszowa, położona w malowniczej dolinie Prądnika. Sławę przyniosły jej oczywiście sam zamek i znajdująca się nieopodal tzw. Maczuga Herkulesa. Do zamku przylega park krajobrazowy, a u podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych, założonych jeszcze w XVI wieku. Niegdyś służyły one jako zbiorniki hodowlane, dziś żyją w nich bardzo liczne na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego płazy.
- Zamek został wybudowany przez Kazimierza III Wielkiego w I poł. XIV wieku jako jeden z elementów łańcucha obronnych Orlich Gniazd. Składał się z części dolnej i górnej – ta jednak wzniesiona na niedostępnej skale zwanej „Dorotką” nie zachowała się do dnia dzisiejszego. W XVI wieku gotycki zamek przekształcono w renesansową rezydencję, a kilkadziesiąt lat później dobudowano fortyfikacje bastionowe. Zniszczenia, jakich dokonano w czasie potopu szwedzkiego i kilka późniejszych pożarów znacznie wpłynęły na jego ostateczny kształt.
- Zamek często pojawiał się też w filmowych realizacjach, np. w „Janosiku” czy „Stawce większej niż życie”.
Co można zobaczyć?
W muzeum zamkowym zobaczyć można trzy wystawy stałe: „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do połowy XIX wieku” oraz „Galerię Malarstwa Angielskiego” i „Historię Pieskowej Skały” oraz wystawy czasowe.
W ostatnich latach w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” udało się przywrócić zamkowi w Pieskowej Skale jego dawny blask oraz mocno wzbogacić ofertę edukacyjną dla zwiedzających. Przeprowadzono digitalizację zbiorów, które posłużą do przygotowania interaktywnych prezentacji multimedialnych i filmów, wizualizacji oraz gier o charakterze promocyjno-dydaktycznym. Na dziedzińcu głównym zainstalowano system multimedialnych nośników informacyjnych: infokiosk, mobilny system wystawienniczy oraz makietę zamku dla osób niewidomych.
Niepołomice
Jak daleko?
Ok. 20 km od Krakowa.
Dlaczego warto?
- Największymi atrakcjami są oczywiście Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W najbliższych okolicach nie brak także innych zabytkowych obiektów, takich jak Kopiec Grunwaldzki, Klasztor Benedyktynek w Staniątkach, Pałac Żeleńskich w Grodkowicach.
- Niepołomice zawdzięczają swoje powstanie królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który wybudował tu zamek i wystawił gotycki kościół. W okresie panowania Jagiellonów niepołomicka rezydencja stała się drugą siedzibą królewską, a pobliskie lasy ulubionym miejscem królewskich polowań.
Co można zobaczyć?
W samej Puszczy Niepołomickiej, położonej w widłach Wisły i Raby, można rozkoszować się rześkim i świeżym powietrzem oraz podziwiać bogactwo fauny i flory. Ze względu na wyjątkowe warunki przyrodnicze zachowało się tutaj wiele nietypowych gatunków zwierząt i roślin. Na terenie kompleksu czekają cztery oznakowane szklaki turystyczne, których łączna długość wynosi 33 km. Leśne ścieżki tworzą gęstą sieć tras pieszych, rowerowych i konnych. Z myślą o turystach przygotowana została także 3, 5 km leśna ścieżka edukacyjna.
Tereny te stanowiły niegdyś miejsce polowań królewskich. Puszcza składa się z kilku kompleksów, z których największy o powierzchni 110 km2 rozciąga się między Niepołomicami, a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. W puszczy nie brak także śladów tragicznych wydarzeń z czasu II wojny światowej. Znajdują się tutaj dwa pomniki upamiętniające zbiorowe mogiły poległych w 1942 oraz 1945 roku.