Aleja Gwiazd w Krakowie. Hołd dla słynnych muzyków tuż pod Wawelem
5 maja 2021
Bulwary wiślane w Krakowie to jeden z ulubionych terenów spacerowych zarówno dla mieszkańców miasta, jak i gości odwiedzających podwawelski gród. Choć powstały przede wszystkim po to, by chronić miasto przed powodziami, dziś są jednym z najbardziej urokliwych fragmentów miasta. Mimo że w trakcie takich spacerów zwykle rozglądamy się, podziwiając Wisłę i okoliczne zabudowania, czasami warto spojrzeć również pod nogi – zwłaszcza wtedy, gdy przemierzamy Bulwar Czerwieński. Kraków postanowił bowiem umieścić w jego nawierzchni pamiątki po wielkich artystach związanych z polską lub światową sceną. Tak powstała Aleja Gwiazd w Krakowie, niezwykły hołd dla muzyków i filmowców.
Aleja Gwiazd – Kraków i słynni muzycy
Najbardziej znaną aleją, w której swoje dłonie odcisnęli słynni artyści, ma amerykańskie Hollywood z ponad dwoma tysiącami gwiazd. Krakowska aleja ma znacznie skromniejsze rozmiary, ale i Bulwar Czerwieński nie aspiruje do tego, by równać się rozmiarami z wielkimi arteriami Los Angeles.
Historia krakowskiej Alei Gwiazd sięga 2008 r. To wspólne przedsięwzięcie miasta oraz radia RMF FM. Pierwsza gwiazda została poświęcona Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka koncertowała wówczas na krakowskich Błoniach, a przy okazji wizyty w mieście, wyraźnie wzruszona, odsłoniła pamiątkową gwiazdę.
Jeszcze w tym samym roku w płytę bulwarów wmurowano cztery kolejne gwiazdy. W ten sposób uhonorowano polskich muzyków – Budkę Suflera, Krzysztofa Krawczyka, Wilki oraz, pośmiertnie, Marka Grechutę (Cmentarz Rakowicki w Krakowie to miejsce, w którym spoczął ten muzyk). Rok później swoją gwiazdę otrzymali Maanam oraz Michael Jackson. Gwiazdę tego ostatniego wmurowano dwa miesiące po śmierci artysty. W 2017 r. swoją gwiazdę osobiście odsłonił zespół Scorpions, rok później pojawiła się też gwiazda upamiętniająca Elvisa Presleya.
Planujesz spacer krakowską Aleją Gwiazd? Zarezerwuj pobyt w Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl!
Bulwary Wiślane Kraków – swoje gwiazdy mają też mistrzowie kina
Wszystkie gwiazdy można oglądać, przemierzając bulwary krakowskie tuż pod Wawelem. Taka wycieczka może być więc nie tylko krajoznawczym czy rekreacyjnym spacerem, ale też okazją do muzycznych wspomnień. Uważny przechodzień zauważy jednak również kilka gwiazd, które nie mają związku z estradą.
Kontynuacją muzycznej Alei Gwiazd są bowiem pamiątki poświęcone gościom międzynarodowego festiwalu Off Plus Camera. Dzięki temu w latach 2011-2012 Bulwar Czerwieński wzbogacił się o gwiazdy związane z wielkimi postaciami polskiego i światowego kina. Takich gwiazd wmurowano łącznie dziesięć. W ten sposób uhonorowani zostali między innymi Tim Roth, Luc Besson czy Andrzej Wajda.
Kraków od wieków nie jest już stolicą kraju, ale pozostaje stolicą polskiej kultury. Podziwiając historyczną powagę Wawelu warto zwrócić uwagę również na to, co znajduje się pod naszymi stopami. I wyruszyć na spacer aleją, którą przemierzały prawdziwe gwiazdy światowego kina i muzyki.
Gwiazdy muzyki klasycznej występują z kolei w Filharmonii Krakowskiej. Dowiedz się o niej więcej z kolejnego artykułu: https://www.bwkrakow.pl/nablogu/krakowska-filharmonia-i-wszystko-co-powinienes-o-niej-wiedziec