Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

Magia krakowskich szopek

18 grudnia 2015

Bajecznie kolorowe, ruchome, dopracowane do najdrobniejszego szczegółu, duże i miniaturowe, zapierające dech w piersiach – bożonarodzeniowe szopki to jedna z najpiękniejszych krakowskich tradycji. Podobnie jak związany z nimi konkurs, którego efekty można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory. Wystawa potrwa do 28 lutego.

XIX-wieczna tradycja

Szopkarstwo to tradycja bardzo silnie wpisana w historię Krakowa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jej początki sięgają XIX wieku i związane są ze środowiskiem murarzy i robotników, którzy w jesienno-zimowym okresie, gdy prace na zewnątrz dobiegały końca, szukali dodatkowego źródła zarobków. Za inspiracje służyły im przede wszystkim wystawiane w kościołach w okresie Bożego Narodzenia stajenki betlejemskie. Tworzone przez nich szopki przypominały zazwyczaj teatrzyki lalkowe i miały formę wieżowego budynku nawiązującego swym wyglądem do największych krakowskich zabytków. Na tak przygotowanym „tle” odgrywano widowiska prezentujące tajemnicę Narodzenia Pańskiego.

Konkurs szopek

Na początku XX wieku tradycja budowania szopek mocno podupadła. Krakowianie nie zapomnieli jednak o niej. W 1937 roku powrócili do swojego pięknego zwyczaju, co więcej, by go dodatkowo wypromować, zorganizowali pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku miał on swoją 73 edycję.

Zarezerwuj nocleg w Regent Hotel Kraków Kazimierz

Konkurs odbywa się każdego roku na początku grudnia. W wyznaczonym dniu twórcy szopek zbierają się na Rynku Głównym, przy pomniku Adama Mickiewicza, gdzie z dumą prezentują swoje dzieła. Jako że konkurs ma charakter otwarty, wśród jego uczestników spotkać można nie tylko dorosłych, ale też dzieci i młodzież. Kiedy na wieży Mariackiej rozlega się hejnał, szopkarze w barwnym korowodzie ruszają do Pałacu Krzysztofory, gdzie ich prace ocenia profesjonalne jury złożone m.in. z etnografow, historyków sztuki i artystów – plastyków.

Szopka krakowska/ Dariusz Biegacz/ Wikimedia

Szopka krakowska/ Dariusz Biegacz/ Wikimedia

Wystawa w Pałacu Krzysztofory

Zwieńczeniem konkursu jest nie tylko nagrodzenie najlepszych, ale też wystawa prezentująca wszystkie zgłoszone do niego szopki. Obejrzeć ją można w Pałacu Krzysztofory, który może się pochwalić najbogatszym, bo kolekcjonowanym od 1945 roku, zbiorem krakowskich szopek.
Tegoroczna wystawa potrwa do 28 lutego. Godziny otwarcia:
niedziela–czwartek: 9.00–18.00
piątek–sobota: 9.00–19.00.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków