Krakowskie święto wina i kuchni
16 października 2015
Jesień w Krakowie upłynie pod znakiem wina i regionalnych specjałów. Wszystko za sprawą Małopolskiej Jesieni Enologicznej. W ramach trwającego ponad dwa miesiące wydarzenia na miłośników szlachetnych trunków a także restauratorów czekają warsztaty oraz degustacje polskich win, regionalnych potraw i przetworów.
Teoria i praktyka
Małopolska Jesień Enologiczna to idealna okazja do tego, by zdobyć teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat winiarstwa i lepiej poznać zajęcie, które na chwilę obecną odradza się i zyskuje na popularności. Tajniki związane z uprawą winorośli i produkcją wina przekazywane są z pokolenia na pokolenie i jednoczą członków rodzin w odkrywaniu wspólnej pasji.
Krakowska historia winiarstwa
Wykłady będą dotyczyły m.in. historii winiarstwa na terenie Małopolski. Niewątpliwie będzie o czym słuchać, gdyż Kraków jest kolebką polskiego winogrodnictwa. Pierwsza polska winnica zakwitła na wzgórzu wawelskim. Odpowiednie warunki termiczne i geologiczne a także bliskość Wisły i wysokość terenu sprawiły, że winorośl pojawiła się tutaj już w początkach chrześcijaństwa.
Co prawda dokumenty milczą na ten temat, ale fakt ten potwierdzają badania archeologiczne. W czasach królowej Bony w winnicach posadzono także zioła i kwiaty oraz urządzono w nich specjalną altankę dla ochrony przed słońcem. W ten sposób w centrum Krakowa pojawił się skrawek słonecznej Italii.
Jak połączyć wino i potrawę?
Największą atrakcją Małopolskiej Jesieni Enologicznej będą niewątpliwie warsztaty, prowadzone przez szefów kuchni, znawców wina i krytyków winiarskich. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in., w jaki sposób łączyć wino z polskimi potrawami i lodami, jak dobrać je do odpowiedniej okazji, np. na romantyczną randkę a także jak stworzyć kartę win w restauracji. Prowadzący spotkania opowiedzą także o najnowszych trendach w branży winiarskiej oraz perspektywach jej rozwoju.
Degustacje i wyjazdy
Małopolska Jesień Enologiczna będzie poświęcona nie tylko polskim trunkom, ale też zdrowemu odżywianiu i regionalnym specjałom. Podczas spotkań poznamy m.in. produkty regionalne obecne we współczesnej kuchni mieszkańców Małopolski.
Wydarzenie będzie obfitowało w degustacje organizowane w sklepach winiarskich, restauracjach i winnicach. Całości dopełnią wyjazdy studyjne do Małopolskich winnic, warsztaty kulinarne i pokazy filmowe.
Dla miłośników szlachetnych trunków krakowskie święto wina będzie doskonałą okazją do dopieszczenia swoich kubków smakowych. Przedsiębiorcy podczas wykładów, warsztatów i degustacji będą mogli nawiązać biznesowe kontakty: poznać najważniejszych polskich enologów, producentów wina, krytyków i sommelierów. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie konferencja „Produkcja i spożycie wina i cydrów w Polsce – historia kulturowa i perspektywy rozwoju”, która odbędzie się 19 listopada w Piwnicy pod Baranami.