Centrum nauk tajemnych – czyli dawny Kraków miastem alchemików i czarownic
19 sierpnia 2024
Kraków to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Od wieków fascynuje swoją bogatą historią i kulturą. Nie każdy jednak wie, że w średniowieczu i renesansie miasto to było również prężnym centrum nauk tajemnych, w którym alchemicy i czarownice odgrywali istotną rolę. Książka Barbary Faron „Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie” przybliża nam ten niezwykły okres w dziejach miasta. Jak? Sprawdź!
Alchemia w Krakowie
Alchemia, będąca sztuką przemiany metali pospolitych w szlachetne kruszce, głównie złoto, cieszyła się dużą popularnością w Europie w okresie średniowiecza i renesansu. Kraków, jako ważny ośrodek naukowy i kulturalny, przyciągał wielu adeptów tej tajemniczej sztuki.
Uniwersytet Jagielloński, założony w 1364 roku, stanowił intelektualne centrum, gdzie alchemicy mogli prowadzić swoje badania. Jednym z najsłynniejszych alchemików działających w Krakowie był Michał Sędziwój (Sendivogius), który pierwszy raz zetknął się z alchemią właśnie na studiach na UJ.
Zdobył międzynarodową sławę dzięki swoim pracom nad Kamieniem Filozoficznym oraz wydaniu “Novum Lumen Chymicum”. Ta praca przyczyniła się do zmiany kierunku badań alchemicznych i doprowadziła między innymi do odkrycia tlenu. Jego badania były tak cenione, że zyskał uznanie królów i arystokracji, co świadczy o poważnym traktowaniu alchemii w tamtych czasach.
Dawny Kraków w książce
Książka Barbary Faron „Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie” to doskonała lektura dla każdego, kto chce zgłębić tajemnice dawnego Krakowa i dowiedzieć się więcej o alchemikach, czarownicach oraz zabobonach, które kształtowały życie jego mieszkańców. To niezwykłe świadectwo minionych czasów, które przypomina nam, jak bogata i różnorodna jest historia tego magicznego miasta.
Szlak po Krakowie
Autorka książki proponuje wędrówkę ulicami Starego Miasta. Wyróżnia na tej drodze sześć szczególnych miejsc.
Collegium Maius
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dawniej służyło jako centrum nauk tajemnych. Przyciągało do siebie astrologów z całej Europy. Znajdowały się tam między innymi katedry astrologii i astronomii oraz pracownie alchemiczne.
Kamienica Pod św. Janem Kapistranem
Legenda głosi, że jednym z mieszkańców kamienicy był słynny czarnoksiężnik Pan Twardowski. Ludność wierzyła, że to miejsce jest nawiedzone i unikała go za wszelką cenę.
Pałac Pod Krzysztofory
W tej zabytkowej kamienicy mieściła się pracownia Twardowskiego, a dawniej pracownia alchemiczna Antoniego de Stezi. Natomiast w XIX wieku na parterze mieściła się drukarnia “Czas”.
Na rogu pl. Szczepańskiego i ul. Św. Tomasza
Mieszkał tam wspomniany wcześniej Michał Sędziwój. Na początku XX wieku zburzono Sędziwojkę, ponieważ chodziły słuchy, że pokazuje się tam diabeł przez morderstwa Sędziwoja na dzieciach.
Ratusz
W piwnicach Ratusza dawniej przesłuchiwano i więziono czarownice. W Krakowie sędziowie byli łagodniejsi niż w innych częściach Polski, a najczęściej oskarżano je o magię miłosną oraz wróżbiarstwo.
Plac straceń
Znajdował się mniej więcej naprzeciwko dzisiejszej Kamienicy Szarej. W tym miejscu dochodziło do egzekucji – ścinano głowy oraz palono heretyków i czarownice.
Chcesz przejść się szlakiem alchemików i czarownic? Przyjedź do Krakowa, a na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.
Dziś, gdy przechadzamy się ulicami Krakowa, trudno sobie wyobrazić, że miasto to było kiedyś centrum nauk tajemnych. Jednak ślady tej fascynującej przeszłości można odnaleźć w licznych zabytkach, muzeach i legendach, które wciąż krążą po mieście. Uniwersytet Jagielloński, gdzie niegdyś studiowali alchemicy, nadal jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Procesy czarownic i opowieści o magicznych praktykach przypominają nam, jak bardzo ludzkość była kiedyś związana z nadprzyrodzonymi wierzeniami.