Historyczne wesele i Jama Michalika. Ślady Młodej Polski w Krakowie
29 sierpnia 2023
Kraków to miasto pełne historii. Dlatego wybierając się w to miejsce, oprócz zwiedzania najpopularniejszych zabytków, możesz także dowiedzieć się więcej na temat różnych okresów w historii Polski. W tym artykule przybliżymy Ci okres Młodej Polski, który był bardzo bogaty w stolicy Małopolski.
Wyrusz z nami śladami Młodej Polski w Krakowie i zobacz, na jakie miejsca powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Przedstawimy Ci także kilka ciekawostek! Czytaj dalej!

Młoda Polska w Krakowie – okres i przedstawiciele
Młoda Polska to nasza odmiana modernizmu, która dominowała w Polsce w latach 1890-1918. Ten okres wyróżniał się pesymizmem. W sztuce dominowały posępne nastroje, poczucie zagrożenia, niechęci do cywilizacji. Ludzie odrzucali najważniejsze wartości i czuli napływający kryzys związany z końcem wieku.
Literaci natomiast nawiązywali do nurtu romantycznego i stawili wysoko rolę artysty w społeczeństwie. W Krakowie w tym czasie tworzyło wielu znakomitych artystów m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Wyspiański, Jerzy Żuławski czy Lucjan Rydel. Domyślamy się, że któregoś z tym panów na pewno znasz z lekcji polskiego w szkole.
Szlak Młodej Polski w Krakowie – gdzie szukać?
Kraków ułatwia nam to zadanie. Nie musisz bardzo trudzić się, aby znaleźć wyjątkowe miejsca związane z tym okresem. W mieście istnieje Szlak Młodej Polski, który pomaga poznać życie i twórczość najważniejszych artystów tworzących w tym czasie. Jest to idealna propozycja dla wycieczek szkolnych oraz osób, które chcą zgłębić swoją wiedzę na ten temat.
Na trasie zobaczysz najważniejsze zabytki i witraże. Wszystkie punkty znajdują się w Centrum lub w okolicy – jest ich aż 18! Warto poświęcić pół dnia, aby dokładnie zapoznać się z tymi miejscami na mapie Krakowa.
Poznaj piękne miejsca w Krakowie związane nie tylko z okresem Młodej Polski. Zostań w tym mieście na kilka dni i na nocleg wybierz Hotel Best Western Kraków – https://www.bwkrakow.pl/.
Śladami najwybitniejszych artystów – czyli najciekawsze punkty na Szlaku Młodej Polski
Akademia Sztuk Pięknych
Jest to miejsce istotne, ponieważ to tam kształcili się najwybitniejsi przedstawiciele tego okresu np. Leon Wyczółkowski czy Stanisław Wyspiański. Jest to naprawdę cudowny budynek z piękną architekturą. Warto także zajrzeć do środka i przejść się korytarzami, które kiedyś przemierzali sławni artyści.
Słów kilka o Stanisławie Wyspiańskim
Na pewno każdy z nas zna najpopularniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego – “Wesele”. Czy wiesz, że akcja utworu była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami? A wszystko działo się w Krakowie! A dokładnie w jednej z dzielnicy gminy Krakowa w Bronowicach. To właśnie tam, na dworku Włodzimierza Tetmajera (popularnie nazywany Rydlówką) odbywało się to historyczne wesele. Miejsce to stoi do dziś i jest dostępne do zwiedzania.
Jama Michalika – kawiarnia
Jest to kawiarnia, która już od swoich początków gościła wielkie osobistości. Ale to w okresie Młodej Polski była najbardziej oblegana przez artystów. To tam w 1905 roku powstał pierwszy polski kabaret literacki Zielony Balonik. W jego skład wchodzili pisarze, artyści i poeci z Krakowa. To właśnie tutaj rozwijał się duch Młodej Polski. Spotykali się tutaj i tworzyli m.in. Lucjan Rydel, Stanisław Wyspiański czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Jamę Michalina nazywa się także Królestwem Ducha Młodej Polski.
Dom Józefa Mehoffera
Józef Mehoffer był malarzem i witrażystą – jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Jego dom znajduje się przy ulicy Krupniczej w Krakowie. Warto go zwiedzić, a także podziwiać piękny ogród, który został zaprojektowany na podstawie projektów artysty.
Inne punkty na trasie
Szczególną uwagę powinieneś jeszcze zwrócić na: Plac Szczepański, Bazylikę Mariacką z witrażami Wyspiańskiego i Mehoffera, Sukiennice, Teatr Słowackiego oraz Muzeum Rydlówka.