Po Krakowie na rowerze – informacje praktyczne
13 maja 2019
Coraz więcej mieszkańców Krakowa każdego dnia przemieszcza się po mieście rowerem. Również turyści chętnie korzystają z jednośladów, zwiedzając zabytki i urokliwe okolice Grodu Kraka. Jak korzystać z infrastruktury rowerowej? Gdzie tanio i wygodnie wynająć rower? Dokąd jechać na całodniową wycieczkę? Poniżej znajdziesz komplet potrzebnych informacji.
Rowery w Krakowie – garść ogólnych informacji
Sumaryczna długość krakowskich ścieżek przekracza 230 km. Miasto dysponuje także blisko 4 tysiącami stojaków, na których można zaparkować jednoślady. Ponad 5% całego ruchu rowerowego w mieście stanowią rowerzyści.
Kraków jako pierwsze polskie miasto wprowadziło na ulicach wydzielone kontrapasy rowerowe, czyli wydzielone pasy na jezdni, przeznaczone wyłącznie dla ruchu rowerowego. Miasto realizuje tym samym założenia, do których zobowiązało się, podpisując „Kartę Brukselską”. Jednym z punktów programu jest zwiększenie udziału ruchu rowerowego w całym ruchu miejskim o 15% do 2020 roku. Z kolei komunikacja miejska MPK zezwala krakowianom na darmowe przewożenie rowerów w tramwajach i autobusach.
Trasy rowerowe w Krakowie
W mieście znajduje się szereg tras rowerowych o zróżnicowanej nawierzchni i długości. Część z nich przebiega chodnikami i ulicami, a wiele ma charakter rekreacyjny. Do najciekawszych należą:
Kraków – Tyniec:
Rozpoczyna się na Moście Dębickim, a kończy przy Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu. Jest fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej i Szlaku Bursztynowego. W całości ciągnie się wzdłuż Wisły.
Zabytki Prądnika Czerwonego:
Rozpoczyna się na Alei 29 Listopada, a kończy przy Cmentarzu Batowice. Prowadzi m.in. wzdłuż ulicy Dobrego Pasterza, gdzie znajdują się dwa zabytkowe dworki i kapliczka Sobierajów.
Bulwary Wiślane:
Rozpoczyna się przy Alei Pokoju, a kończy na Bulwarze Rodła przy ujściu Rudawy. Prowadzi w całości wzdłuż Wisły przez najsłynniejsze krakowskie bulwary.
Zatrzymaj się w hotelu sieci Best Western Kraków na aktywny weekend w Małopolsce!
Las Wolski:
Rozpoczyna się przy pętli tramwajowej na Salwatorze przy ul. Kościuszki, a kończy przy Ogrodzie Zoologicznym. Częściowo prowadzi przez Las Wolski i mija Kopiec Kościuszki.
Zakrzówek:
Rozpoczyna się na Rondzie Grunwaldzkim, a kończy na Zakrzówku. Prowadzi przez ulicę Twardowskiego, a następnie zatacza pętlę wzdłuż zalewu.
Chcesz zrelaksować się nad wodą? Sprawdź nasz przewodnik „Weekend nad wodą w Krakowie. Gdzie się wybrać?„
Średniowieczny Kraków:
Rozpoczyna się pod Barbakanem, a kończy na Rynku Głównym. Prowadzi przez najciekawsze, zabytkowe uliczki Starego Miasta i Planty.
System Wavelo – krakowskie rowery miejskie
Wavelo to nowoczesny system rowerów miejskich, polegający na bezobsługowym wypożyczaniu sprzętu na 165 stacjach zlokalizowanych na terenie całego Krakowa. System umożliwia oddanie jednośladu w dowolnym punkcie, niekoniecznie tym samym, z którego został wypożyczony, a za dodatkową opłatą także poza stacją. Obecnie udostępnia ponad 1500 rowerów.
Jeśli zatrzymujesz się w hotelu Best Western Plus Old Town, najbliższą stację Wavelo znajdziesz przy ulicy Kopernika, oddalonej o ok. 450 m od miejsca noclegu. Goście hotelu Best Western Galicya wybiorą położone niewiele dalej stacje przy rondzie Matecznego lub przy ulicy Wadowickiej.
Korzystanie z Wavelo wymaga wcześniejszej rejestracji przez internet lub aplikację mobilną. Generuje ona numer konta i PIN, które odblokowują rowery na stacji. Cena usługi zależy od wybranego przez użytkownika miesięcznego abonamentu 60- lub 90-minutowego. Jeśli spędzasz w Krakowie weekend lub kilka dni, skorzystaj z opcji krótkoterminowego wypożyczenia: „Płać za minutę” lub „12 h na dzień”.
Wypożyczalnie rowerów w Krakowie
Poza miejskim systemem rowerowym w Krakowie znajdziesz też prywatne wypożyczalnie, oferujące różnego typu jednośladowce w rozmaitych cenach. Większość z nich znajduje się w centrum, choćby w okolicach Plant czy skweru Zbigniewa Wodeckiego, jednak niektóre firmy działają też na Zwierzyńcu, Grzegórzkach czy Nowej Hucie. Rozwiązanie to docenią w szczególności osoby, które zamiast rowerów miejskich preferują tzw. górale lub potrzebują dodatkowych akcesoriów, np. krzesełka i wózki dla dzieci.
Teraz wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby zwiedzać Kraków na dwóch kółkach. Bez względu na to, czy jesteś stałym mieszkańcem miasta, czy tylko planujesz odwiedzić je w celach turystycznych – do zobaczenia na trasach!