Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

7 miejsc w Krakowie dla miłośników historii

19 sierpnia 2014

Chciałbyś zobaczyć narzędzia tortur, którymi posługiwali się kaci? A może interesują Cię dzieje polskiego lotnictwa? W Krakowie miejsc, które pochłoną bez reszty miłośników historii, z całą pewnością nie brakuje.

Kacianora

Choć historia, którą opowiada muzeum kata jest dość krwawe, samo miejsce, umieszczone w piwnicy kamienicy i będące owocem pasji prywatnego kolekcjonera, prezentuje się naprawdę klimatycznie. Zobaczyć w nim można klasyki sztuki katowskiej: dyby, stemple do wypalania, kajdany, maskę hańby, fotel czarownic czy pas cnoty, a zatem narzędzia służące z jednej strony do wymierzania sprawiedliwości, z drugiej do nieraz wymyślnych tortur. Co więcej, muzeum, które współpracuje z bractwami rycerskimi, oferuje możliwość zorganizowania tematycznych inscenizacji dla młodzieży szkolnej. A dorosłym – pokazy wykorzystywania eksponatów. Bezkrwawe rzecz jasna.

Muzeum znajdziesz w samym centrum Krakowa  – Rynek Główny 29. Więcej szczegółów możesz przeczytać na stronie internetowej – kacianora.pl

Największa kolekcja numizmatów

O Muzeum Narodowym w Krakowie mówi się jako o najlepszym w kraju. Nic jednak dziwnego. Po pierwsze, jest najstarszym muzeum noszącym miano narodowego. Po drugie, dzięki licznym prezentom ze strony darczyńców jest również placówką najbogatszą pod względem zbiorów. Specjalnością muzeum jest kolekcja polskiego malarstwa, na czele z mistrzem Matejko. Osoby, które interesuje jednak nie tyle sztuka co historia, z pewnością nie zawiodą się zwiedzając jeden z kilkunastu oddziałów, np. Galerię Broń i Barwa w Polsce znajdującą się w Gmachu Głównym przy Alei 3 Maja 1 czy Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (ul. Piłsudskiego 10-12), z najlepszą na świecie kolekcją numizmatów polskich i przykładami numizmatów obcych – od starożytności do dzisiaj.

Strona Muzeum Narodowego w Krakowie –  www.muzeum.krakow.pl

Urok starych maszyn lotniczych

Varga Attila / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Varga Attila / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Muzeum Lotnictwa to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się maszynami lotniczymi oraz sprzętem, z jakiego korzystały polskie siły powietrze podczas II wojny światowej. W muzeum można zobaczyć bogatą kolekcję samolotów od zarania lotnictwa po czasy współczesne, np. aleję migów wraz ze współcześnie latającym migiem 29, kolekcję tłokowych silników lotniczych i kilka prawdziwych perełek. Do tego biblioteka, atrakcje dla dzieci (np. symulator lotów), wystawy i liczne eventy, np. ciekawe wykłady. Organizowany przez muzeum piknik lotniczy jest doskonałą okazją nie tylko do zapoznania się z historią lotnictwa, ale też do obejrzenia efektownych przelotów i akrobacji.

Strona Muzeum Lotnictwa w Krakowie – www.muzeumlotnictwa.pl

Na spotkanie z Kopernikiem

Wikipedia / Cancre / CC BY-SA 3.0

Wikipedia / Cancre / CC BY-SA 3.0

Powodów do odwiedzenia Muzeum Collegium Maius jest naprawdę sporo. Po pierwsze, dla samego budynku, który jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce. Po drugie, dla jego zabytkowych wnętrz, na które składają się m.in. biblioteka, dawna jadalnia, skarbiec z berłami, łańcuchami i innymi insygniami władzy rektorskiej, pokój Mikołaja Kopernika z kompletem trzech instrumentów zapisanych w testamencie dla Akademii Krakowskiej przez prof. Marcina Bylicę: torquetum (1480), astrolabium (1486) i globus nieba wraz z astrolabium (1480), aula, zielona sala z pamiątkami po Fryderyku Chopinie oraz mieszkanie św. Jana Kantego. Wystawy stałe „W świecie geometrii” i „Liczby są wszędzie” to spotkanie z dawnymi maszynami do liczenia, doświadczeniami udowadniającymi najsłynniejsze twierdzenia oraz interaktywnymi zabawami matematycznymi.

Strona  Muzeum Collegium Maius  – www.maius.uj.edu.pl

Podziemna wyprawa

Muzeum znajdujące się w podziemiach rynku w klimatyczny sposób łączy historię z nowoczesnością, solidną dawkę wiedzy z efektownymi multimedialnymi atrakcjami. Na powierzchni ok. 4 000 m2 można obejrzeć filmy prezentujące dzieje Krakowa i jego rozwój, średniowieczne narzędzia, monety z XIV wieku, ceramiczne naczynia, gliniane figurki czy groty tatarskich strzał. Prawdziwą gratką dla dzieci jest salka z teatrzykiem kukiełkowym „opowiadającym” krakowskie legendy. Dodatkowy smaczek to szklana zabudowa fontanny, przez którą widać wieżę kościoła Mariackiego.

Strona muzeum – www.podziemiarynku.com

Kwatera Gestapo

Oddział Muzeum Historycznego przy ulicy Pomorskiej 2 gromadzi pamiątki z lat 1939 – 1956. Można w nim zobaczyć zdjęcia więźniów obozów jenieckich i noszone przez nich stroje, maski gazowe, kajdanki i pistolety, poczytać historie pojedynczych ludzi, znajdujących się w sytuacjach niecodziennych. Niewątpliwą atrakcją muzeum jest zaaranżowany pokój przesłuchań oraz elektroniczna baza danych ofiar hitlerowskiego i stalinowskiego terroru. Wystawa „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-195” to świadectwo heroizmu jednostek, szalonego okrucieństwa systemów totalitarnych, dramatu świadków i uczestników masowej zagłady będącej dziełem hitlerowców.

Muzeomania

Muzeomania to projekt Muzeum Historii Miasta Krakowa, w ramach którego organizowane są wykłady, warsztaty, spotkania z kustoszami, spacery po mieście, debaty na temat historii Krakowa czy prezentacje filmowe. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży jak również dla osób dorosłych. Warsztaty i spacery dla najmłodszych i interaktywne gry terenowe dla nastolatków odbywają się raz w miesiącu. Dorośli swoje spotkania połączone ze zwiedzaniem miasta, dyskusjami i wykładami znanych osób mają w niedziele o godzinie 16.

Harmonogram spotkań znajdziesz tutaj: www.mhk.pl/muzeomania

Do wszystkich tych miejsc bez problemu można dotrzeć piechotą lub komunikacją miejską czy to z hotelu Best Western Kraków Old Town czy to z hotelu Best Western Galicya. Nasi pracownicy chętnie udzielą niezbędnych wskazówek i podpowiedzą, jaki rodzaj transportu najlepiej wybrać, by na miejsce dotrzeć szybko i bez problemu.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków