Miejsce dla osób
odwiedzających
Kraków

5 popularnych mitów o Krakowie – prawda czy fałsz?

27 sierpnia 2019

Wszechobecna średniowieczna zabudowa, smog i „czarna owca” w postaci Nowej Huty to tylko część stereotypowych poglądów na temat Krakowa, krążących w całej Polsce. Do tego dochodzą jego mieszkańcy – mówiący oryginalną gwarą „centusie”. Co jest prawdą, a co mitem? Sprawdź!

1. Kraków – miasto zabytków

Architektura Krakowa w porównaniu do wielu innych miast, takich jak Gdańsk czy przede wszystkim Warszawa niemal nie ucierpiała podczas II wojny światowej. Dlatego prawdą jest, że w Grodzie Kraka natkniemy się na całą masę zabytkowych budynków, głównie w Starym Mieście i na Kazimierzu.

Zabytkowa ulica Kanonicza w Krakowie /fot. Wikimedia

Wystarczy jednak odwiedzić Grzegórzki, Zwierzyniec czy Krowodrzę, aby zetknąć się z przemieszaniem nowoczesnej architektury ostatnich dziesięcioleci z budownictwem socrealistycznym. Co prawda atrakcje Nowej Huty, takie jak słynna Aleja Róż czy Kombinat są obecnie również zabytkami, jednak w porównaniu ze średniowieczno-renesansową zabudową centrum są nieporównywalnie młodsze.

2. Uroki Nowej Huty

Nowa Huta już w pierwszych latach swojego istnienia obrosła w stereotypy. Mówiono, że jej budowę narzucili Sowieci, aby doprowadzić do degradacji kulturowej Krakowa. W rzeczywistości pomysł ten należał do władz Polski Ludowej i w pierwotnych założeniach dotyczył Gliwic. O ostatecznym usytuowaniu na obrzeżach Krakowa zadecydowały względy ekonomiczne, a istnienie dzielnicy szybko przyczyniło się do rozbudowy i rozwoju miasta.

Zarezerwuj nocleg w hotelach sieci Best Western Kraków i poznaj prawdziwe oblicze Krakowa!

Obecnie Nowa Huta nie ma już wiele wspólnego ze stereotypem: przestrzeń dzielnicy pełna jest kolorowych murali, muzeów i miejsc sprzyjających rozwojowi kultury. Nowa Huta jest również jedną z najbezpieczniejszych dzielnic w mieście – zarówno wg opinii mieszkańców, jak i policyjnych statystyk.

3. Smog

O krakowskim smogu słyszy i mówi się bardzo dużo. Niestety, nie bez powodu: stolica Małopolski przoduje w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Władze miasta podejmują jednak szereg działań, które wydatnie przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin, m.in. stosując programy wymiany pieców, ograniczenia ruchu samochodowego czy kontrole dymu z kominów za pomocą dronów. Najnowsza ustawa antysmogowa zakazuje również stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach.

4. Krakowski słownik

Jeden z największych mitów na temat nie samego miasta, a jego mieszkańców dotyczy ich specyficznej gwary. Mówi się, że typowy krakowianin nigdy nie wyjdzie na dwór, zamiast tego używając określenia „na pole”. To w zdecydowanej większości prawda. Odnosi się ona nie tylko do regionu samego Krakowa, ale całej Małopolski i znacznej większości południowej Polski. Podobnie jest z mielonymi, które krakowianie nazywają sznyclami oraz cumlem, czyli dziecięcym smoczkiem.

Kampania reklamowa klubu piłkarskiego Cracovia Kraków /fot. Wikimedia

Obecna struktura demograficzna miasta to w dużej mierze ludność napływowa z wielu regionów Polski, spowodowana m.in. rozbudową Nowej Huty w PRL-u i akademicką sławą Krakowa. Przyjezdni robotnicy i absolwenci uczelni wyższych osiedleni na stałe w Krakowie nie zawsze wchłaniają lokalną mowę.

Chcesz poczuć dreszczyk emocji? Zajrzyj do naszego artykułu „Duchy czy miejskie legendy? Nawiedzone miejsca w Krakowie„!

5. Centusie?

Mieszkańców Krakowa nazywa się centusiami, gdyż w czasie zaborów na terenie całej Galicji panowała wielka bieda i mieszkańcy skrupulatnie oszczędzali każde, nawet najmniejsze pieniądze. Obecnie mit został utrwalony przez pogląd, iż w stołecznej Warszawie lepiej się zarabia. W rzeczywistości jest to po prostu stary, lekko żartobliwy stereotyp. Pod względem oszczędności krakowianie wcale nie wyróżniają się na tle pozostałych Polaków.

Szukaj

projekt i wykonanie:
strony www Kraków